Konya Türk devri yapılarında bulunan gülbezekler
Rosettes in the Turkish age building in Konya
- Tez No: 634067
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞÜKRÜ DURSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sanat Tarihi, Art History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 553
Özet
Bu çalışma Konya merkez ve ilçelerinde 12. yüzyıl ortalarından 19. yüzyılın ikinci yarısına kadar olan tarihsel süreçte inşa edilen Türk Devri yapılarındaki gülbezekleri konu almaktadır. Çalışmamız“Giriş”,“Konya Türk Devri Yapılarında Bulunan Gülbezekler”,“Değerlendirme”ve“Sonuç”tan oluşan, dört ana bölümden meydana gelmektedir.“Giriş”başlığını taşıyan birinci bölümde Konunun Tanımı, Sınırları ve Önemi, Metot, Konu İle İlgili Yayın ve Araştırmalar, Gülbezeğin Tanımı, İkonografisi ve Tarihçesi ile ilgili bilgiler verilmiştir.“Konya Türk Devri Yapılarında Bulunan Gülbezekler”, başlığını taşıyan ikinci bölümde kronolojik bir düzende ele alınan kırk üç yapı incelenmiştir. Bunlardan on dördü Anadolu Selçuklu, on dördü Beylikler ve on beşi Osmanlı Dönemine tarihlenmektedir. İlk olarak yapıların inşa tarihi, yapan, yaptıran ve mimarı ile ilgili genel bilgiler verilmiş ve daha sonra esas konumuz olan gülbezeklerin yapılarda bulunduğu yerler üzerinde durulmuştur. Gülbezeklerin tanımlama bölümünün daha iyi anlaşılması amacıyla tablo yöntemi kullanılmış ve yapıdaki yeri, malzeme ve tekniği, mevcut durumu belirlenip ayrıntılı bir şekilde tanımı yapılmıştır.“Değerlendirme”başlıklı üçüncü bölümde, çalışma kapsamındaki örneklerin detaylı bir incelemesi yapılarak, kullanılan malzeme ve teknikler ile kronolojik gelişimi üzerinde durulmuştur. Bu bölümün alt başlığı olarak açılan, gülbezeklerin yapıdaki yerleri ile ilgili bilgiler verilmiş ve tipoloji bölümünde gülbezeklerin daha iyi tanımlanabilmesi amacıyla kompozisyonlarına göre alt gruplara ayırarak bir tipoloji çalışması yapılmış ve örneklendirilmiştir“Sonuç”bölümü çalışmanın dördüncü bölümünü oluşturmaktadır. Araştırmamız sonucunda süsleme sanatında önemli bir yeri olan gülbezeklerin detaylı araştırması sonucunda elde ettiğimiz bilgiler ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study focuses on rosette s in Turkish era structures built in the historical period from the middle of the 12th century to the second half of the 19th century in Konya and its districts. Our study consists of four main sections consisting of“Introduction”,“Rosette Found in Konya Turkish Period Structures”,“Evaluation”and“Conclusion”. In the first section titled“Introduction”, information about the Definition, Limits and Importance of the Subject, Method, Publications and Researches Related to the Subject, Description of the Rosette, Iconography and History are given. In the second section titled“Rosette Found İn Konya Turkish Era Structures”, forty-three structures, which are handled in a chronological order, are examined. Fourteen of them are dated to the Anatolian Seljuks, four of them were Beyliks and fifteen of them were dated to the Ottoman Period. Firstly, general information about the construction date of the construction, the construction, and the architect was given and then the places where the rosette, which are our main subject, are located in the buildings. In order to better understand the definition section of rosette, the table method was used, and its location, material and technique, and current status were determined and defined in detail. In the third section titled“Evaluation”, a detailed examination of the samples within the scope of the study was made and the chronological development of the materials and techniques used was emphasized. In this section, information about the places of rosettes in the building was given and a typology study was carried out and exemplified in the typology section by dividing them into subgroups in order to better identify the rosette.