0-6 ay bebeği olan annelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi düzeylerinin ve bunlara etki eden faktörlerin değerlendirilmesi
Mother's milk and breastfeeding of moms with 0-6 months babies knowledge levels on the subject and impact on these evaluation of the factors
- Tez No: 634068
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜZİN ZEREN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
AMAÇ: Dünya Sağlık Örgütü, Amerikan Pediatri Akademisi ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu hayatın ilk 6 ayında sadece anne sütü ile beslenmeyi, iki yaşına kadar sürdürülmesini önermektedir. Anne sütünün bebek için mükemmel bir besin kaynağı olmasının yanı sıra, anne ve bebekte görülebilen pek çok hastalık riskini azalttığı bilinmektedir. Çalışmamızda 0-6 ay bebeği olan annelerin anne sütü ve emzirme konusundaki bilgi, tutum ve davranışlarının araştırılması, emzirme oranı ve süresinin arttırılması ve bu konuda eğitimin gerekliliğinin ve yararlarının vurgulanmasını amaçladık. GEREÇ YÖNTEM: Çalışmamıza Kasım 2019-Ocak 2020 tarihleri arasında herhangi bir sebeple polikliniğe başvuran, 0-6 ay bebeği olan, çalışmaya katılmayı kabul eden ve çalışmaya dahil edilme kriterlerini karşılayan anneler alındı. Bu süre zarfında polikliniğe başvuran annelere yüz yüze görüşme yöntemi ile sosyodemografik bulgular, anne sütü ve emzirme hakkında soruların bulunduğu anket uygulanarak yanlış bilinen veya bilinmeyen sorular hakkında bilgiler verilip annelere anne sütü ve emzirmenin önemi anlatıldı. BULGULAR: Çalışmamıza katılan annelerin yaş ortalamaları 29 idi. Annelerin % 54'ü,babaların %58'i lise altında eğitim düzeyine sahiplerdi. Meslek değişkeni açısından % 57si çalışmaz iken, % 84'ünün sosyal güvencesi olduğu ve % 82'sinin 2200 TL ve üstünde ortalama aylık gelire sahip oldukları belirlendi. Annelerin % 72'sinin gebeliklerinin planlı olduğu ve % 37'sinin normal doğum yaptığını saptandı. Katılımcıların %24'ü gebeliği sürecinde anne sütü ve emzirme konusunda bilgi aldığını belirtirken; % 17'si sağlık çalışanlarından bilgi aldığını belirtti. Annelerin % 98'inin bebeklerini ilk bir saatte emzirdiği ve % 43'ünün bebeklerine hastanede mama verdiği bilgisine ulaşıldı. Annelerin ek gıdaya ortalama 5,78 ayda başlayacaklarını ve ortalama 20,72 ay ise emzirmeyi sürdürmeyi planladıkları öğrenildi. Annelerin % 94'ünün bebekleriyle aynı odada kaldığı ve %73'ünün emzirme sürecinde eşinden destek aldığı saptandı. Annelerin günde ortalama 2,07 litre su tükettikleri ve 6,26 saat uyudukları belirlendi. Çalışmamızda yer alan annelerin anne sütü ve emzirme ile ilgili değerlendirme ölçek ortalaması 14,84 (min: 8, maks: 20) şeklinde bulundu.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: The World Health Organization, the American Academy of Pediatrics and the United Nations Children's Fund recommend breastfeeding in the first 6 months of life until the age of two. It is a well-known fact that breast milk is an excellent source of nourishment for the baby, as well as cures many diseases in the mother and baby. In our study, we aimed to investigate breast milk and breastfeeding knowledge, attitudes and behaviors of mothers with babies of 0-6 months, to increase the rate and duration of breastfeeding, and to emphasize the necessity and benefits of education on this subject. MATERIAL AND METHODS: Mothers who applied to the policlinic between November 2019-January 2020 for any reason, had a baby of 0-6 months, agreed to participate in the study, and had the neccesary standarts were included in our study. During this period, the mothers who applied to the policlinic were told about the importance of breast milk and breastfeeding by face to face interview method and the mothers were given accurate information about the misunderstood or unknown questions by applying a questionnaire about sociodemographic findings, breast milk and breastfeeding. RESULTS: The mean age of the mothers participating in our study was 29. 54% of mothers and 58% of fathers had an education level below high school. In terms of occupation variable, 57% of them were unemployed, 84% of them had social security and 82% of them had an average monthly income of 2200 TL and above. It was found that 72% of them had planned pregnancies and 37% had normal births. While 24% of the participants stated that they received information about breast milk and breastfeeding during their pregnancy; 17% stated that they received information from healthcare professionals. It was found that 98% of the mothers breastfeed their babies in the first hour and 43% gave their babies formula at the hospital. It was learned that the mothers would start supplementary food in 5.78 months on average and plan to continue breastfeeding for an average of 20.72 months. It was determined that 94% of the mothers stayed in the same room with their babies and 73% received support from their spouses during the breastfeeding process. It was determined that the mothers consumed an average of 2.07 liters of water a day and slept 6.26 hours. The mean assessment scale regarding breast milk and breastfeeding of the mothers included in our study was 14.84 (min: 8, max: 20).