Etlik piliç rasyonlarında farklı kimyon düzeylerinin performans ve bazı kan parametreleri üzerine etkisi
The effect of different cumin levels on performance and some blood parameters in broiler chicken rations
  1. Tez No: 634079
  2. Yazar: YASİN ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SADİ ÇETİNGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada etlik piliç yemlerine farklı düzeylerde katılan kimyonun büyüme parametreleri, karkas, bazı iç organ ağırlık ve uzunlukları ile bazı kan serum parametreleri üzerine etkileri araştırılmıştır. Çalışmada 200 adet Ross-308 etlik civciv, 4 tekerrürlü (10 hayvan/tekerrür) 5 gruba rastgele dağıtılmıştır. Bütün gruplar aynı rasyonla beslenmiş kontrol grubu yemlerine herhangi bir ilave yapılmamış diğer gruplara sırasıyla 2,5-5-10-20 g/kg düzeylerinde kimyon ilaveleri yapılmıştır. Araştırma sonucunda gruplar arasında performans değerleri, iç organ ağırlıklarının karkasa oranları açısından gruplar arası önemli bir farklılık görülmemiştir (p>0,05). Kan parametrelerinden AST, ALT, HDL, Kolesterol, TOS değerleri açısından deneme grupları ile kontrol arasında farklılık görülmemiştir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of cumin added to broiler chicken feed at different levels on the growth parameters, carcass, some internal organ weights and lengths and some blood serum parameters were investigated. In the study, 200 Ross-308 broiler chicks were randomly distributed to 5 groups with 4 repeats. All groups were fed with the same ration and Control groups no additions were made to their feeds, while other groups were added with 2.5-5-10-20 g/kg cumin additions, respectively. The study was lasted 42 days. There was no significant difference between the groups in terms of performance values and internal organ weights to carcass rations (p>0,05). No significant difference was observed between the experimental groups and control in terms of AST, ALT, HDL, Cholesterol, TOS (p>0,05). In terms of TAS, a linear interaction between control and experimental groups attracted attention.