Vasküler behçet hastalarında post trombotik sendrom tanısında kullanılan hasta kökenli villalta ölçeğinin Türkçe validasyonu ve ölçeğin prospektif değerlendirmesi
Turkish validation of patient reported villalta scale used for the diagnosis of post thrombotic syndrome and prospective assessment during follow-up in patients with vascular behcet disease
  1. Tez No: 634081
  2. Yazar: TUĞÇE KÜBRA GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ALİBAZ ÖNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Amaç: Alt ekstremitede derin ven trombozu (DVT), Behçet hastalığına bağlı tüm vasküler bulguların %70'ini oluşturur. Post trombotik sendrom (PTS), DVT'nin kronik venöz yetmezliğe bağlı gelişen, kişinin yaşam kalitesini düşüren ciddi bir komplikasyonudur. Hekim Villalta ölçeği PTS'nin tanısını koymak ve şiddetini değerlendirmek için yaygın kullanılan ve valide edilmiş tanısal ölçektir, fakat klinisyen tarafından değerlendirilme zorunluluğu hekim ve sağlık sistemi üzerine yük bindirmekte, hastanın değerlendirilmesinde gecikmelere sebep olmaktadır. Bu amaçla hasta kökenli Villalta ölçeği geliştirilmiş ve valide edilmiştir. Biz çalışmamızda hasta kökenli Villalta ölçeğinin Türkçe validasyonunu ve prospektif değerlendirmesini amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 78'i Behçet hastalığı (K/E:16/62), 22'si BH dışı (K/E:13/9) tanılarla takipli 100 DVT öykülü hasta dahil edilmiştir. Tüm hastalar PTS tanısı için hekim Villalta ölçeği, CEAP, VCSS, VDS ve hasta kökenli Villalta ölçeği ile değerlendirilmiştir. Yaşam kalitesinin değerlendirilmesi için VEINES ve SF36 uygulanmıştır. Validasyon için kappa ve korelasyon analizi yapılmıştır. Bulgular: BH'ye bağlı DVT'li hastalarda PTS gelişme oranı %52,5 iken, BH dışı hastalarda bu oran %77,3 ile daha yüksek bulundu (p:0,038). Bununla birlikte BH tanılı hastaların %17,1'inde şiddetli PTS mevcutken, BH dışı DVT öykülü hastaların %52,9'unda şiddetli PTS görüldü (p:
Özet (Çeviri)
Purpose: Lower extremity DVT constitutes 70% of all vascular findings related to Behçet's disease. PTS is a serious complication of DVT that develops due to chronic venous insufficiency and decreases the quality of life of the patients with DVT. The Physician Villalta scale is widely used and validated diagnostic tool to diagnose and evaluate the severity of PTS, but necessity of assessment by physician puts a strain on the physician and the health system and cause delays in the evaluation of the patient. For this purpose, the patient reported Villalta origin was developed and validated. In our study, we aimed to translate patient reported Villalta scale into Turkish and validate. We also aimed to assess the scale in prospective follow-up patients with vascular BD. Materials and Methods: The study included 100 patients with DVT history, 78 of which were followed by Behçet's disease (F/M:16/62) and 22 were diagnosed with non-BD (F/M:13/9). All patients were evaluated with the physician Villalta scale, CEAP, VCSS, VDS and patient reported Villalta scale for the diagnosis of PTS. VEINES and SF36 were used to evaluate the quality of life. Kappa and correlation analysis were performed for validation analysis. Results: PTS development rate 52,5% in BD patients with DVT, this rate was significantly lower than in non-BD patients (77,3%) (p:0,038). However, 17,1% of patients with BD had severe PTS, whereas 52,9% of patients with DVT non-BD have severe PTS (p: