Deterministik stok kontrol modelleri yağ sanayiinde bir uygulama
Deterministic inventory control models an application in oil industry
  1. Tez No: 63410
  2. Yazar: BAHAR TÜMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ DETERMİNİSTİK STOK KONTROL MODELLERİ VE YA? SANAYİİNDE BİR UYGULAMA Bahar TÜMEN Danışmanı : Prof. Dr. Şule ÖZKAN Jüri :Prof. Dr. Şule ÖZKAN Günümüzde işletmeler büyüdükçe ve her konu üzerinde daha detaylı maliyet analizleri, daha bilimsel değerlendirme çalışmaları yapıldıkça, stok maliyetlerinin işletmenin toplam maliyetleri içerisinde ne kadar büyük bir yüzdeye sahip olduğu ortaya çıkmıştır. İşte bu aşamadan sonra işletmeler, stok kontrol modellerini ele alarak kendi bünyelerinde uygulamaya başlamışlardır. Bu tezin amacı değişik durumlara göre oluşturulmuş olan çeşitli stok kontrol modellerini inceleyerek, herhangi bir işletme için uygun olan stok kontrol modelinin etkinliğini ve uygulanabilirliğini araştırmaktır. Bu amaca yönelik olarak, seçilen işletmedeki talebin belirli olması nedeniyle, deterministik stok kontrol modelleri ele alınmış ve uygulaması yapılmıştır. Sonuç olarak işletmenin yapısına uygun stok kontrol modeli seçilip uygulandığında, işletmeye ait stok maliyetleri kesin olarak ortaya çıkmakta ve modelin uygulanması sonucunda da, stok maliyetlerinin oldukça büyük miktarlarda düşürülebildiği görülmektedir. Netice itibariyle işletmeler için elde edilecek kârın arttırılmasının ve verimliliğin yükseltilmesinin, ülke ekonomisinin kalkınmasında da olumlu etkileri olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis DETERMINISTIC INVENTORY CONTROL MODELS AND AN APPLICATION IN OIL INDUSTRY In today's world, business organizations have become bigger, and more detailed cost analysis along with more scientific studies of assessment have been carried out with the result of a higher inventory cost percentage in the total costs of the business organization than in the past. Thereupon business organizations have started to take inventory control models into consideration and applied them in their business. The aim of this thesis is to examine various inventory models based on different situations and then focus on the model suitable for any organization, inquiring its potentials for efficiency and usage. For this purpose, deterministic inventory control models have been put into practice in the organization in accordance wiht the constant demand of consumers. Consequently, it has been found out that inventory costs may decrease on a large scale and be calculated more accurately when a suitable inventory model is chosen. No doubt, increasing the profit and productivity of the firm will lead to a rise in the rate of national economic development.