Birleşik üretim ortamında maliyet, hacim, kar analizleri
Cost-volume-brofit analysis in joint production
  1. Tez No: 63411
  2. Yazar: NURAYDIN TOPCU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REŞAT KARCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİRLEŞİK ÜRETİM ORTAMINDA MALİYET-HACİM-KÂR ANALİZLERİ Nuraydın TOPÇU Danışman: Doç. Dr. Reşat KARCIO?LU 1997 - SAYFA: 140 Jüri : Doç. Dr. Reşat KARCIO?LU Birleşik üretim yapan işletmelerde, ayıtım noktasında ortaya çıkan birleşik ve yan ürünlerin bu noktada olduğu gibi mi yoksa ek üretim işlemine tabi tutulduktan sonra mı satılması konusunda yönetimin karar vermesi gerekmektedir. Bu çalışmada, işletmeler için maksimum kârlılığı sağlayacak optimum ürün karmasını belirleyen bu gibi konularda karar verilirken, bir yönetim ve karar aracı olarak maliyet-hacim-kâr analizlerinin nasıl kullanılacağı incelenmeye çalışılmıştır. Çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde birleşik üretim sistemi ve ikinci bölümde ise maliyet-hacim-kâr analizleri konulan teorik olarak işlenmiştir. Üçüncü bölümde ise birleşik üretim ortamında maliyet-hacim-kâr analizlerinin nasıl kullanılacağını göstermek üzere Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi İşletme Müdürlüğü Süt Fabrikası'nda bir uygulama yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Master Thesis COST-VOLUME-PROFIT ANALYSIS IN JOINT PRODUCTION Nuraydın TOPCU Supervisor: Assist. Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU 1997 -PAGE: 140 Jury : Assist. Prof. Dr. Reşat KARCIO?LU In organizations which deal with joint production, management must decide about whether to sell the joint and by-products appearing in split-off point as they appear on that point or to sell them after they are submitted to an additional production process. In this study, it has been tried to analize cost-volume-profit analysis which determines optimal product mix with maximum profit, and how it can be used as a managemet tool when deciding about such subjects. This study has three parts. Tn first part, joint production system and in the second part cost-volume-profit analysis subjects have been discussed the theoretically. In third part, in order to show the use of cost-volume-profit analysis in joint production, it has been processed an application in a Milk Factory of Atatürk University Faculty of Agriculture, Operation Diroctorate.