Maternal serum leptin ve anne sütündeki leptin düzeyinin annenin beslenme durumu ve term bebeğin büyümesi ile ilişkisi
The relationship of maternal serum leptin and leptin levels in breast milk with maternal nutritional status and term infants growth
  1. Tez No: 634137
  2. Yazar: FERAY ÇAĞIRAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ÖZFER ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Prospektif olarak planlanan bu araştırmada, maternal serum ve anne sütündeki leptin düzeyi ile bebek ve anneye ait bazı antropometrik ölçümler ve annenin besin tüketim durumu arasındaki ilişkiyi değerlendirmek amaçlanmıştır. Araştırma, Diyarbakır'da özel bir hastanede takip edilen laktasyon dönemindeki gönüllü 65 kadın ve ilk altı ay sadece anne sütü alan term bebekleri ile yürütülmüştür. Çalışmaya katılan annelerin ortalama yaşlarının 31,5 ± 5,6 yıl olduğu, %67,7'sinin bebeklerini sezaryen doğum ile dünyaya getirdikleri tespit edilmiştir. Bebeklerin ilk bir ay %41,5'inin, diğer aylarda ise tümünün D vitamini takviyesi aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study, which was designed in the prospective type, aimed to evaluate the relationship between the level of leptin in maternal serum and breast milk, and some anthropometric measurements of the infant and the mother and the food consumption status of the mother. The study was conducted with 65 volunteering women in the lactation period followed in a private hospital in Diyarbakır and their term infants who were fed only with breast milk for the first six months. The mean age of the mothers participating in the study was determined to be 31,5 ± 5,6 years, and 67,7% of them were found to have a cesarean delivery. Also, 41,5% of the infants in the first month and all of them in other months were revealed to receive vitamin D supplements.