Ebeveynlerin Tip 1 diyabet hastalığı hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Assessment of parents' knowledge levels of Type 1 diabetes
- Tez No: 634169
- Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Diyabet dünya genelinde prevalansı yüksek seyreden ve ciddi komplikasyonları olan kronik bir hastalıktır. Çocukluk çağının hastalığı olarak da bilinen Tip 1 diyabet bulgularının aileler tarafından erken fark edilmesi, hekimler tarafından hızlı teşhis edilip tedaviye zamanında başlanması, çocuğun ölüme kadar yol açabilen diyabetin ciddi sistemik etkilerinden korunmasını sağlamaktadır. Araştırmamızda ebeveynlerin Tip 1 Diyabetes Mellitus hakkındaki bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırmamız tek merkezli, kesitsel, tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın merkezi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi olup araştırmanın evreni ise hastane içerisinde herhangi bir polikliniğe başvuran 20-50 yaş arası ebeveynler olarak belirlenmiştir. Çalışmamıza ankete katılmak için onay veren 300 anne veya baba dahil edildi. Veriler iki kısımdan oluşan ve yüz yüze uygulanan anketler aracığıyla toplanmıştır. Anket bölümü TEMD tanı kriterleri esas alınarak ve literatür taranarak hazırlanmıştır. Anket öncesinde ebeveynler bilgilendirilmiştir ve bilgi düzeylerini ölçen anket sorularının cevaplanması istenmiştir. Ebeveynler, kendi aralarında sosyodemografik özelliklere göre sınıflandırılarak veriler üzerinden katılımcıların bilgi düzey farkı ortaya konulmuştur. Anket sonrasında katılımcılara Tip 1 Diyabet hastalığı hakkında bilgilendirici broşürler dağıtılmıştır. Bulgular: Çalışmamıza 300 ebeveyn gönüllü olarak katılıp anket sorularımıza yanıt vermiştir. Katılımcıların 157'si (%52,3) kadın, 143'ü (%47,7) erkektir ve yaş ortalaması 36,8 ±9,1 olarak hesaplandı. Eğitim düzeyi açısından incelendiğinde %68,3'ü lise mezunu, %15'i üniversite, %14,7'si ilköğretim mezunudur. Katılımcıların 18'inde (%6) diyabet tanısı bulunmaktadır. Çalışmaya katılan ebeveynlerin 298'i (%99,3) tip 1 diyabet hastalığını daha önceden duyduğunu ifade etti. Bilgi kaynakları sorgulandığında katılımcıların 118'i (%39,3) internetten, 107'si (%35,7) aile hekiminden, 93'ü (%31,0) yakınlarından ve 9 (%3) kişilik az bir bölümü ise film izlerken öğrendiğini belirtti. Çalışmaya katılanların 8'inin (%2,7) tip 1 diyabet tanılı çocuğu bulunurken 24'ünün (%8) tip 1 diyabet tanılı yakını mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetes is a chronic disease with a high prevalence and serious complications worldwide. Familial recognition of Type 1 diabetes, also known as childhood disease, and rapid diagnosis and timely treatment by physicians protects the child from severe systemic effects of diabetes, which can lead to death. In our study, we measured the level of knowledge about type 1 diabetes on parents. Materials and Methods: Our research is a single-center, cross-sectional, descriptive study. The center of the research is İzmir Bozyaka Training and Research Hospital, and the universe of the research is determined as parents between the ages of 20-50 who apply to any outpatient clinic. Our study included 300 mothers or fathers who gave their consent to participate in the survey. The data were collected through questionnaires, which consisted of two parts and were applied face to face. The questionnaire section was prepared based on the SEMT diagnostic criteria and by scanning the literature. Parents were informed before the questionnaire and asked to answer questionnaire questions measuring their level of knowledge. Parents were classified according to sociodemographic characteristics among themselves, and the level of knowledge of the participants was revealed based on the data. After the questionarrie, parents were given a brochure which informs them about Type 1 Diabetes. Findings: 300 parents voluntarily participated in our study and answered our survey questions. 157 (52,3%) of the participants were female and 143 (47,7%) were male and the average age was calculated as 36,8 ± 9,1. In terms of education level, 68,3% are high school graduates, 15% are university, 14,7% are primary school graduates. 18 of the participants (6%) have a diagnosis of diabetes. 298 (99,3%) of the parents who participated in the study stated that they already knew type 1 diabetes. When the sources of information were questioned, 118 (39,3%) of the participants stated that they learned from the internet, 107 (35,7%) from family physicians, 93 (31,0%) from the relatives and 9 (3%) from movies. While 8 of the participants (2,7%) had children with type 1 diabetes, 24 of them (8%) had relatives with type 1 diabetes.