Ağır KOAH akut alevlenmelerinde kısa ve uzun dönem mortalitenin belirlenmesinde skorlama sistemleri
Scoring systems in determining short and long-term mortality in acute exacerbations of COPD
- Tez No: 634167
- Danışmanlar: PROF. DR. ELİF ŞEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) tüm dünyada morbidite ve mortalitenin en önemli nedenlerinden biridir. Kronik obstrüktif akciğer hastalığının (AECOPD) akut alevlenmesi (AECOPD), artan hastalık şiddeti ve mortalite ile ilişkilidir. KOAH'ın heterojen ve sistemik doğası nedeniyle, çok boyutlu ölçekler uygun klinik ve prognostik değerlendirmeyi kolaylaştırabilir. Ana amacımız ağırKOAH akut alevlenmeleri için mortalitenin ve yeniden hastaneye yatışın öngörülmesinde, ADO (yaş, dispne, hava akımı tıkanıklığı), BODEx (BKİ, hava yolu obstrüksiyonu, dispne, alevlenmeler) ve CODEx (komorbidite, hava yolu obstrüksiyonu, dispne, alevlenmeler) indekslerinin başarısını değerlendirmektir. Metod: ADO, BODEx ve CODEx indekslerinin mortalite ve hastaneye yeniden yatışın öngörülmesindeki başarısını değerlendirmek için bu prospektif kohort çalışması planlandı. KOAH tanısı almış ve ağır akut alevlenme nedeniyle Ocak 2018-Ocak 2019 tarihleri arasında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde yatırılan KOAH hastaları çalışmaya alındı. Malignitesi olan, özellikle sağkalım beklentisi 1 yıl veya daha az olan hastalar ve astımı olan hastalar çalışma dışı bırakıldı. KOAH tanısı olan 183 hastanın ayrıntılı hasta öyküsü, demografik özellikleri, son 1 yıl içindeki KOAH alevlenme sayıları, modifiye Medical Research Council (mMRC) skoru, ilaç tedavileri, uzun süreli oksijen tedavisi (USOT) ve non-invaziv mekanik ventilasyon (NİMV) kullanımı kaydedildi. Hastaneye yatışlarının ilk günü rutin kan incelemeleri yapıldı. Son bir yıl içerisinde stabil dönemde yapılmış olan spirometri sonuçları kaydedildi. Alevlenmeler, tüm nedenlere bağlı bir yıllık mortalite ve yeniden hastaneye yatış incelendi. Tüm çalışma grubu için en az bir yıllık takip süresi tamamlandı. Çok boyutlu indekslerin mortalite ve gelecekteki yeniden hastaneye yatış tahmin gücü bu veriler doğrultusunda ROC analizi ile AUC deperleri hesaplanarak belirlendi. Bulgular: Çalışmamızda toplam 183 hasta değerlendirildi. Yaş ortalaması 68,9 ± 10,2 yıl idi. İndeks yatış sırasında mortalite görülmedi. Hastaların 31'i (% 16,9) takip süresi içinde (ortalama 15.2 ± 4.8 ay) kaybedildi. Ağır KOAH akut alevlenmelerinde, bir yıllık mortalite ve hastaneye yeniden yatış oranının yaş, cinsiyet, dispne düzeyi veya %FEV1'den etkilenmediği görüldü (p>0.05). Hasta 48 örnekleminin sadece %19'u kadın olduğundan, cinsiyetin mortalite veya yeniden hastaneye yatış üzerindeki etkisini yorumlamak zordur. Komorbiditelerden atriyal fibrilasyon (p= 0,002) ve obstrüktif uyku apne sendromu (p= 0,034) olmasının mortalitede artış ile ilişkili olduğu bulundu. Aterosklerotik kalp hastalığı (p= 0,041) ve hipertansiyon (p= 0,011) olması yeniden hastane başvurusunda artış ile ilişki göstermekteydi. Son 1 yıl içinde akut alevlenme olması (p= 0,0001) ve indeks yatıştan sonra yeniden akut alevlenme ileile hastane başvurusu (p= 0,001) da artmış mortaliteylel ilişkiliydi. Hastalar GOLD ABCD gruplarına ayrıldıklarında, A'dan D'ye gidildikçe mortalite riskinin arttığı görüldü (p= 0,0001). CODEx skorunun (AUC 0.630, p= 0.02), BODEx (AUC 0.621, p= 0.032) ve ADO (AUC 0.567, p= 0.203) ile karşılaştırıldığında 1 yıllık mortaliteyi öngörmede en başarılı olduğu görülmüştür. Sonuç: CODEx KOAH hastalarında mortaliteyi öngörmede diğer indekslerden üstün bulunmuştur. Klinik kararın yanı sıra, CODEx KOAH hastalarının tedavisinde de yardımcı olabilir. Prognostik indekslerin kullanımının KOAH yönetimini iyileştirip iyileştirmediği veya hastaların sağlığına etkisi şu anda bilinmemektedir; bunu belirlemek için daha fazla çalışma yapılması gerekmektedir. Farklı ülkelerde kullanılan bu prognostik modeller, diğer ülkelerin popülasyonlarında genelleştirilmeden önce doğrulanmalıdır.
Özet (Çeviri)
Background: Chronic obstructive pulmonary disease (COPD) is one of the most important causes of morbidity and mortality in the whole world. Acute exacerbation of chronic obstructive pulmonary disease (AECOPD) is associated with increased disease severity and mortality. Due to the heterogeneous and systemic nature of the chronic obstructive pulmonary disease (COPD), multidimensional scales could facilitate its proper clinical and prognostic assessment. Our main aim is to assess the prognostic capacity of the ADO (age, dyspnoea, airflow obstruction), BODEx (BMI, airflow obstruction, dyspnoea, exacerbations), and CODEx (comorbidity, airflow obstruction, dyspnoea, exacerbations) indices for predicting mortality and readmission for severe AECOPD. Materials and Method: To externally validate the ADO, BODEx, and CODEx indices, we did this prospective cohort study. Patients with COPD having severe acute exacerbation and hospitalized between January 2018 and January 2019 in Ankara University Medical School Pulmonary Diseases Department have been included into this study. Patients with malignancies, especially those whose survival expectancy is 1 year or less, and patients with asthma were excluded from the study.The detailed patient history and demographics, exacerbations, lung function tests, and questionnaires of 183 patients with COPD diagnoses were registered. The number of exacerbations occurred last year, modified Medical Research Council (mMRC) score, drug therapies, long-term oxygen therapy (LTOT) and non-invasive mechanical ventilation (NIMV) usage were listed. Routine blood investigations were made on the first day of hospitalization. The results of spirometry performed in the stable period in the last year were accepted. Exacerbations, all-cause one-year mortality, and readmissions were analyzed. The multidimensional indices prediction power of mortality and future readmission was examined using our results. At least, a one-year follow-up period has been completed for the whole study group. Predictive values of multidimensional indices in mortality and readmissions due to severe AECOPD have been determined with AUC values by ROC analysis. 50 Results: A total of 183 patients were evaluated in our study. The mean age was 68,9 ± 10,2 years. None of the patients died during the index hospitalization. 31(16,9%) of the patients died within the follow-up period (mean 15.2± 4.8 months). In severe COPD, the mortality and readmission rate in one-year were not affected by the age, gender, dyspnea level, or FEV1% (p>0.05). Since only 19% of the patients' sample were women, it is difficult to interpret the gender effect on mortality or future readmission. Atrial fibrillation and obstructive sleep apnea syndrome were associated with increased mortality (p= 0.002, p= 0.034, respectively). Ischemic heart diseases and hypertension were associated with increased hospital readmissions (p= 0.041, p= 0.011, respectively). Having AECOPD in the past 1 year and hospital readmission with AECOPD after index hospitalization were also associated with an increase in mortality (p = 0.0001, p = 0.001, respectively). It was observed that the mortality risk increased as the GOLD ABCD groups went from A to D (p= 0,0001). CODEx performed the best (AUC of 0.630, p=0.020) compared with BODEx (AUC of 0.621, p=0.032) and ADO (0.567, p= 0.203) at predicting 1-year mortality. Conclusion: CODEx appears superior at predicting death in COPD patients. Besides the clinical judgment, CODEx could help in the management of COPD patients. Whether or not the use of prognostic indices improves COPD disease management or patients' health is currently unknown; further studies are required to establish this. These prognostic models used in certain countries must be validated before generalizing in other country populations.