Farklı aktivasyon basamaklarına ilerletilen yardımcı T hücrelerinde adezyon ve migrasyon mekanizmalarının incelenmesi
Investigation of adhesion and migration mechanisms in helper T cells driven through distinct stages of activation
  1. Tez No: 634171
  2. Yazar: UTKU HORZUM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜNEŞ ESENDAĞLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Onkoloji, Biology, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Onkoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Kanser ve kronik enfeksiyonlarda analog farklı T lenfosit profilleri irdelendiğinde, bu hücreler fonksiyonel ve fonksiyonu-bozulmuş nitelemesi ile iki alt-gruba ayrılabilir. T hücre reseptör (THR) sinyali ve kostimülasyon sayesinde uyarılan naif T lenfositler aktivasyon sürecine girerler. Bu tez çalışmamızda kullanılmış olan ko-kültür modelinde, THR sinyali anti-CD3 antikoru ve kostimülasyon sinyalleri monositik hücre hattı aracılığıyla sağlanarak yardımcı T lenfositlerin (Th) sürekli uyarımı sağlanmış ve fonksiyonel ve disfonksiyonel Th lenfositler elde edilmiştir. Ko-kültürdeki Th lenfositlerin aktive olduğu, çoğaldığı, farklılaştığı, efektör fonksiyonlarını kazandığı ve öncül-yorulmuş/hafıza Th lenfosit popülasyonunu oluşturduğu, ko-kültürün 0., 12., 24., 48., 72., 96., 120. ve 144. saatlerinde fenotipik, fonksiyonel, morfolojik, transkriptomik, adezyon ve migrasyon dinamikleri açısından gösterilmiştir. Ko-kültüre alınan naif CD4+ T lenfositlerin IFN-, TNF- ve IL-2 üreten efektör Th1 hücrelerine farklılaştığı ve kültürün geç dönemlerinde sitokin üretimi ve çoğalma kapasiteleri düşük ve yüzeylerinde inhibitör reseptör ifadesi artmış öncül-yorulmuş/hafıza Th1 hücrelerine dönüştüğü açıklanmıştır. Bu hücrelerin PD-1 ve CTLA-4 reseptörlerinin blokajlarıyla fonksiyonelliklerini geri kazandığı ve özellikle, anti-PD-1 blokajı altında adezyon ve migrasyon kapasitelerinin arttığı belirlenmiştir. Sonuç olarak geliştirilen ko-kültür modeli ile Th1 hücrelerinin kontrol noktası blokaj immünterapi yaklaşımından nasıl etkilendiği kapsamlı ve detaylı olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
When different analog T lymphocyte profiles are examined in cancer and chronic infections, these cells can be divided into two subgroups with functional and dysfunctiononal characterization. Naive T lymphocytes which are stimulated by T cell receptor (TCR) signal and costimulation, go through activation process. In the co-culture model used in this thesis study, TCR signal and costimulation signals were provided through anti-CD3 antibody and monocytic cell line, as a result of these, continuous stimulation of helper T lymphocytes (Th) was achieved and functional and dysfunctional Th lymphocytes were obtained. Th lymphocytes of the co-culture where they are activated, proliferated, differentiated, acquired effector functions and formed pre-exhausted/memory Th lymphocyte populations in 0., 12., 24., 48., 72., 96., 120. and 144. hours were demonstrated by the analysis of phenotype, function, morphology, transcriptomics, adhesion and migration dynamics. It has been explained that the co-cultured naive CD4 + T lymphocytes differentiate into effector Th1 cells producing IFN-, TNF- and IL-2, and in the late stages of culture, these cells formed pre-exhausted/memory Th lymphocyte populations by their reduced cytokines production and proliferation capacities and increased inhibitor receptor expression on their surface. It has been determined that the pre-exhausted/memory Th1 lymphocytes reinvigorate their functionality with blockages of PD-1 and CTLA-4 receptors, and in particular, their adhesion and migration capacities increased under anti-PD-1 blockade. As a result, with the developed co-culture model, how Th1 cells are affected by the checkpoint blockade immunotherapy approach has been evaluated comprehensively and in detail.