Ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğu hakkındaki bilgi düzeylerinin incelenmesi
Assessment of parents knowledge levels of autism spectrum disorder
  1. Tez No: 634170
  2. Yazar: İREM BALKI
  3. Danışmanlar: UZMAN ÖZGE TUNCER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Amaç: Çağımızda Otizm Spektrum Bozukluğu sıklığı önemli ölçüde artmıştır. Gelişimsel geriliği bulunan, özellikle konuşmada gecikme fark edilen çocuklarda otizm mutlaka ebeveynler tarafından akla getirilmelidir. Günümüzde otizmin temel klinik tablosuna yönelik etkin ilaç tedavisi bulunmamaktadır ve erken teşhis ile otizme özel ve bireye özgü yoğun eğitim programı mevcut en etkin tedavi yöntemidir. Araştırmamızda ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğu hakkındaki bilgi düzeyinin değerlendirilmesi amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Araştırma kesitsel, tanımlayıcı, ulusal tek merkezli çalışmadır. Araştırma yeri Sağlık Bilimleri Üniversitesi İzmir Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi olup araştırma evreni herhangi bir polikliniğe başvuran 20-50 yaş arası 300 ebeveynden oluşmaktadır. DSM-V tanı kriterleri ve literatür taranarak otizm spektrum bozukluğu semptomları esas alınarak anket soruları oluşturulmuştur. Anket öncesinde ebeveynler bilgilendirilmiştir ve bilgi düzeylerini ölçen anket sorularının cevaplanması istenmiştir. Ankete verdikleri yanıtlar veri olarak kaydedilmiştir. Ebeveynler, kendi aralarında sosyodemografik özelliklere göre sınıflandırılarak veriler üzerinden katılıcımcıların bilgi düzey farkı ortaya koyulmuştur. Bulgular: Çalışmamıza 300 anne veya baba gönüllü katılıp anket sorularımıza cevap vermiştir. Çalışmaya dahil edilenlerin 155'i (%51,7) kadın, 145'i (%48,3) erkektir ve yaş ortalaması 36,9 ± 8,9 olarak hesaplanmıştır. Eğitim düzeyi sorgulandığında %65,3'ü lise mezunu, %17,7'si üniversite, %15'i ilköğretim mezunu olduğu öğrenildi. Katılımcıların 295'i (%98,3) Otizm hastalığını daha önceden duyduğunu belirtti. Ebeveynlerin 159'u (%53) internet, 135'i (%45) gazeteden, 115'i (%38,3) yakınlarından ve 46'sı (%15,3) ise aile hekiminden otizmi duyduğunu belirtti. Çalışmaya katılanların 4'ünün (%1,3) Otizm tanılı çocuğu bulunurken, 14 'ünün (%8) de Otizm tanılı yakını mevcuttu. Eğitim ve gelir düzeyine göre sınıflandırılan ebeveynler arasında; üniversite mezunu ve daha yüksek gelire sahip olanlar, otizm hakkında ortaya konmuş temel bilgileri ölçen ifadelerin büyük bir bölümüne anlamlı oranda doğru yanıt vermiştir (p0,05). Sonuç: Çalışmamızda ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğu hakkındaki bilgi düzeyi sosyodemografik özellikler ile karşılaştırıldı. Çalışmamızın istatistiksel verilerinin sonucunda bilgi düzeylerini etkileyen faktörler arasında eğitim düzeyi, gelir düzeyi ve otizm tanılı yakına sahip olma yer almaktadır. Ebeveynlerin otizm spektrum bozukluğu belirtileri hakkındaki bilgi düzeyleri yetersiz bulunmuştur ve bilgilerinin arttırılması gerekliliği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: In our age, the frequency of Autism Spectrum Disorder has increased significantly. Autism should definitely be brought to mind by the parent in children with developmental retardation, especially in children with delayed speech. There is no effective treatment with drug for autism and intensive training program specific to child with autism and is the most effective treatment method. In our study, we measured the level of knowledge about autism on parents. Materials and Methods: The research is cross-sectional, descriptive, national single-center study. The research place is Izmir Bozyaka Training and Research Hospital and the research universe consists of 300 parents between the ages of 20 and 50 who apply to any outpatient clinic. Survey questions were created based on DSM-V diagnostic criteria and autism spectrum disorder symptoms accepted in the literature. Parents were informed before the questionnaire and asked to answer questionnaire questions measuring their level of knowledge. Parents were classified according to socio-demographic characteristics among themselves, and the level of knowledge of the participants was revealed based on the data. Findings: 300 parents voluntarily participated in our study and answered our survey questions. 155 (51,7%) of the participants were female and 145 (48,3%) were male and the average age was calculated as 36,9 ± 8,9. When the education level was questioned, it was learned that 65,3% were high school graduates, 17,7% were university, and 15% were primary school graduates. 295 (98,3%) of the participants stated that they had previously heard of Autism. 159 (53%) of the parents stated that they heard autism from the internet, 135 (45%) from the newspaper, 115 (38,3%) from their relatives, and 46 (15,3%) from the family physician. University graduates and those who earn more money responded significantly to most of the statements measuring basic information about autism (p 0,05). Result: In our study, we compared parents' knowledge levels about Autism Spectrum Disorder and sociodemographic features. According to our statistical results; Parents' knowledge levels are depended on education level, family income and having autistic relative. It is found that parents' recognation on autism spectrum disorder is insufficient. For this, parents' awareness of symptoms of autism spectrum disorder should be increased.