Besin protein ilişkili proktokolitlerde çocuk ve anne D vitamini düzeyinin klinik önemi
Clinical importance of mother and child D vitamin level in food protein-i̇nduced proctocoli̇ti̇s
- Tez No: 634173
- Danışmanlar: PROF. DR. FULYA TAHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Amaç: Besin protein ilişkili alerjik proktokolit, (BPİAP) genellikle ilk 1 yaşta görülen, IgE aracılı olmayan, bir veya birden fazla besin proteinine karşı gelişen, distal sigmoid kolon ve rektumun inflamasyonu ile karakterize, kanlı ve/veya mukuslu gaita ile semptom veren bir hastalıktır. En sık sebebi inek sütü proteinidir. Besin protein ilişkili alerjik proktokolitin seyri ve prevalansı kesin olarak belli değildir. Spesifik tanı testleri arasında atopi yama testi, deri prick testi, spesifik IgE ve endoskopik girişimler yoktur. D vitamini kalsiyum ve fosfor metabolizmasında önemli bir yere sahip olmasının yanında günümüzde birçok hastalığın patogenezinde araştırma konusu halini almıştır. Atopik dermatit, alerjik rinit, astım ve besin alerjileri ile D vitamini arasında ilişkiye yönelik yapılan çalımalar mevcuttur. Çalışmamızda D vitamini ile besin protein ilişkili alerjik proktokolit ilişkisini incelemek amaçlanmıştır. Yöntem: Çalışmaya 0-6 aylar arasında, kanlı-mukuslu gaita şikayeti ile başvuran ve besin protein ilişkili alerjik proktokolit tanısı alan, hasta bebek ve anneleri (n=50) ve 0-6 ay arasında sağlıklı kontrol grubu ve anneleri (n=50) dahil edildi. Bu çalışmada tüm hastalara 13 parametreli epidermal deri testi, 5 parametreli yama testi yapıldı. Tam kan sayımında mutlak eozinofil sayıları ve yüzdeleri kaydedildi. Besin provokasyon testi pozitif olan hastalar, proktokolit tanısıyla çalışmaya alındı. Hasta ve kontrol grubundan 2 cc EDTA'lı tüp ile kan örneği alınarak serum 25 (OH) D vitamin düzeyi çalışıldı. Hasta ve kontrol grubu için anket formları dolduruldu.
Özet (Çeviri)
Objective: Food protein-induced allergic proctocolitis (FPİAP) is a disease that usually occurs in the first year of age, is non-IgE-mediated, develops against one or more food proteins, and is characterized by inflammation of the distal sigmoid colon and rectum, presenting symptoms with bloody and / or mucous feces. . The most common cause is cow's milk protein. The course and prevalence of food protein-induced allergic proctocolitis are unclear. Specific diagnostic tests include atopy patch test, skin prick test, specific IgE and endoscopic interventions. In addition to having an important place in calcium and phosphorus metabolism, vitamin D has become the subject of research in the pathogenesis of many diseases today. Allergic and immunological studies are also conducted to investigate their functions. There are studies on the associated between atopic dermatitis, allergic rhinitis, asthma and food allergies and vitamin D. In our study, it was aimed to investigate the association between vitamin D and food protein-induced allergic proctocolitis. Method: We included in the study between a 0-6 months, sick baby and mothers (n=50) who were diagnosed with food protein induced allergic proctocolitis, and healthy control group an mothers (n=50) between 0-6 months. In this study, we performed a13-parameters epidermal skin test and a 5-parameters patch test for all patients. Absolute eosinophil counts and percentages were recorded in the complete blood count. Patients with positive oral food challenge were included in the study with the diagnosis of proctocolitis. Serum samples were taken from patients and control groups with a 2 cc EDTA tube and 25 (OH) D vitamin level were studied. Questionnaire forms were filled for the patients and control groups.