Kanin kutanöz mast hücre tümörlerinde Kİ67, BAX, BC1-2, KİT ve CD25 ekspresyonunun tümör derecelendirilmesi ve prognoz ile ilişkisi
Evaluation of Kİ67, BAX, BC1-2, KİT and CD25 in canine cutaneous mast cell tumours and their relation with prognosis
- Tez No: 634177
- Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN GÜREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Patoloji, Veteriner Hekimliği, Pathology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 162
Özet
Kanin Kutanöz Mast Hücre Tümörleri (CCMCT) köpeklerde çok farklı biyolojik davranışlar gösteren sık görülen bir hastalıktır. CCMCT değerlendirilmesinde farklı histolojik derecelendirme sistemleri kullanılmakta, bu sistemlerin prognoz hakkında daha iyi fikir verebilmeleri açısından diğer prognostik indikatörlerle desteklenmeleri gerekmektedir. Bu çalışmada, köpeklerden alınan boyut, çap, dış bakı gibi morfolojik özellikleri kaydedilip %10 formalin solüsyonu içerisinde tespit edilmiş ve histopatolojik incelemelerde CCMT olarak tespit edilmiş 54 tümör kitlesi üzerinde çalışılmıştır. Bu tümöral kitlelerin histopatolojik yapılarıyla beraber bu tümörlerde Ki67, Bax, Bcl-2, KIT ve CD25 ekspresyonları immunohistokimya yöntemiyle incelenmiş ve olguların mitotik indeksleri (Mİ) belirlenerek hem Patnaik hem Kiupel derecelendirme sistemleri ile ilişkileri araştırılmıştır. Mİ ile derecelendirme sistemleri arasında, yaşam süresi açısından önemli bir ilişki olduğu saptanmış, Mİ için 5 eşik değerinin prognoz ile ilişkili olduğu görülmüştür. KIT paternleri ile derecelendirme sistemleri ve Mİ arasında yüksek bir ilişki olduğu, yaşam süresinin II. boyanma paterninde I. ve III. paternlere göre önemli ölçüde azaldığı gözlenmiştir. Genel olarak hastaların Ki67 indeksleri arasında önemli fark gözlenmezken Ki67 indeksi 0,018 eşik değeri üzerinden değerlendirildiğinde, yaşam süresi ile ilişkili bulunmuştur. CD25 ekspresyonu ile Patnaik derecelendirme sistemi ve Mİ arasında ilişki gözlenirken Kiupel derecelendirme sistemi ile ilişki gözlenmemiş, CD25 % oranı azaldıkça yaşam süresinin azaldığı gözlenmiştir. Bcl-2 reaksiyonunun yaşam süresi ile ilişkili olmadığı görülmüştür. Bax ekspresyonunun her iki derecelendirme sistemiyle de ilişkili olduğu, düşük Bax ekspresyonu görülen olgularda teşhisten sonraki ortalama yaşam süresinin yüksek Bax ekspresyonu gösteren olgulara göre daha uzun olduğu gözlenmiştir. Bu bağlamda, KIT, Ki67, CD25 ve Bax immunohistokimyasının kötü prognozun ortaya koyulmasında tamamlayıcı olarak kullanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Canine Cutaneous Mast Cell Tumors (CCMCTs) are common neoplasms of dogs and show various biological behaviors. Different histological grading systems are used for the evaluation of CCMCTs and they should be supported by other prognostic indicators to provide better insight for the prognosis. In this study, 54 samples histopathologically determined as CCMT were used. The samples were fixated in 10% formalin solution Morphological characteristics and gross examination data were recorded. Ki67, Bax, Bcl-2, KIT and CD25 expressions examined with immunohistochemistry, and mitotic index is also determined and correlated with both Patnaik and Kiupel grading systems. There was a significant relationship between Mİ and grading systems in terms of survival, and cutoff value 5 for Mİ was associated with prognosis. There was a correlation between KIT patterns and grading systems and Mİ. Survival is decreased in group with KIT pattern II comparing to pattern I and III. In general, no significant difference was observed between the Ki67 indexes of patients, however Ki67 was found to be correlated with survival when evaluated over the 0.018 cutoff value. There was a relationship between CD25 expression with Patnaik grading system and MI. It was observed that the survival time decreased as CD25 expression decreased. Bcl-2 reaction was not associated with survival. It was observed that Bax expression was associated with both grading systems, and in patients with low Bax expression, the mean survival was longer than in patients with high Bax expression.It is thought that immunohistochemistry of KIT, Ki67, CD25 and Bax may be used as a complement to the grading systems when evaluating the poor prognosis.