Tavuk orijinli salmonella enteritidis suşlarında siprofloksasin direncinin araştırılması
Investigation of ciprofloxacin resistance in salmonella enteritidis strains of chicken origin
  1. Tez No: 634176
  2. Yazar: BETÜL KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HAMİT KAAN MÜŞTAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Dünya çapında insan sağlığını olumsuz etkileyen gıda kaynaklı enfeksiyonların büyük çoğunluğunu oluşturan tavuk orijinli Salmonella Enteritidis suşlarının, siprofloksasin direncinin saptanması amaçlandı. Çalışmada, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı kültür koleksiyonundan alınan 200 adet S. Enteritidis suşu konfirmasyon amaçlı identifikasyon ve White-Kauffman- Le Minor şemasına göre serotiplendirme işlemleri uygulandı. S. Enteritidis olduğu doğrulanan suşların; CLSI standardına uygun olarak disk difüzyon metodu ile antibiyotik duyarlılık testleri yapıldı ve değerlendirildi. Antibiyogram değerlendirmeleri sonucunda tavuk orijinli S. Enteritidis izolatlarının 160 adeti (%80) siprofloksasine karşı dirençli bulunurken, 40 adeti (%20) ise orta duyarlı olduğu saptandı. Tavuk orijinli S. Enteritidis suşlarında saptanan yüksek düzey siprofloksasin direnci; insan sağlığı ve insanlarda görülen Salmonella enfeksiyonlarının tedavisinde önemli bir bulgudur. Siprofloksasin direncinin artmasına neden olan faktörlerin ve mekanizmasının araştırılması, yetiştiricilik tiplerine göre S. Enteritidis sıklığının ve antibiyotik direncinin izlenmesi gerektiği sonucuna varıldı.
Özet (Çeviri)
It was aimed to determine ciprofloxacin resistance of Salmonella Enteritidis strains of chicken origin, which constitute the majority of foodborne infections that adversely affect human health worldwide. In the study, 200 S. Enteritidis strains obtained from Ankara University Faculty of Veterinary Medicine Microbiology Department culture collection were confirmed for confirmation and serotyping according to the White-Kauffman-Le Minor scheme. Strains confirmed to be S. Enteritidis; Antibiotic susceptibility tests were performed with the disk diffusion method in accordance with the CLSI standard and evaluated. Antibiogram evaluation result of S. Enteritidis isolates of chicken origin, 160 (80%) while resistant to ciprofloxacin, 40 (20%) were found to be sensitive to the medium. High level of ciprofloxacin resistance detected in S. Enteritidis strains of chicken origin; human health and the treatment of Salmonella infections in humans is a significant finding. It was concluded that investigating the factors and mechanism causing ciprofloxacin resistance increase, S. Enteritidis frequency and antibiotic resistance should be monitored according to the breeding types.