Yolcu karakteristiklerini kullanılarak kontuar kuyruk optimizasyonu yaklaşımı
Check-in counter optimization approach using passenger charasteristics
- Tez No: 634188
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SİNAN APAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Sivil Havacılık, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Teknolojik gelişmeler ve dünyadaki ekonomik seviyenin iyileşmesi ile dünyada havayol-larına ve uçak ile seyahat etmeye yönelik talep artmıştır. Yolcu sayısındaki beklenmeyen hızlı büyüme nedeniyle havalimanı kapasiteleri talebi karşılamakta zorlanmaktadır. Hava-limanında yolcuların aldığı ilk işlemlerden olan check-in ve bagaj bırakma işlemeleri için kullanılan kontuar sayıları yetersiz kalmıştır. Yolcu karakteristiklerinin farklılıkları, yolcu geliş sürelerindeki belirsizlik, check-in süresinin değişkenliği ve uzun olması, havayolla-rının hangi saatte kaç kontuar açacağını tahmin etmekte zorlaştırmaktadır. Havalimanlarında gelecek yolcu sayısı ve kontuar sayısının tahmini için yolcuları ve geliş zamanlarını eş kabul eden kuyruk teorisi ve simülasyon modelleri kullanılmaktadır. Bu tez havalimanı check-in bölgesindeki darboğazların etkin yönetilebilmesi için yolcu ka-rakteristikleri ve alışkanlıklarını kullanan bir kuyruk modeli önerir. Yolcu karakteristikleri olan işlem süresinin değişkenliği, işlemi yapan memurun etkisi ve yolcu geliş zamanları kuyruk modelinde girdi olarak kullanılmıştır. Havayolu iç dinamiği olan yolcu karakteris-tiklerinin kullanımı, kuyruk modeli tahmin doğruluğunun arttırdığı ve gerçek sonuçlara yaklaştırdığı görülmüştür. Daha doğru tahmin edilen sonuçların müşteri memnuniyetini arttırdığı ölçümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
With the technological developments and the economic growth in the world, has increa-sed air travel demand and passenger frequency. Due to the unexpected rapid passenger growth, airport capacities are unable to meet the demand. The number of counters used for check-in and baggage claim, which is the first passenger transactions at the airport, was insufficient. The differences in passenger characteristics, uncertainty in passenger arrival times, variability of check-in time make it difficult to estimate how many coun-ters the airlines will open. Queue theory and simulation models, which take passengers and arrival times as equiva-lent, are used to estimate the number of passengers and check-in counters. This thesis proposes a queuing model that uses passenger characteristics and airline insight data in order to effectively manage bottlenecks in the check-in counter area. Passenger characteristics, which is variability of the processing time, passenger arrival times and performance of processor were used as input in the queue model. The use of passenger characteristics and airline insight data has been increased the accuracy of the queue model prediction and approximates it to the real results. It has been measured that the more accurately predicted results increase customer satisfaction.