Study of the flow around a bus model
Bir otobüs modeli etrafındaki akışın incelenmesi
  1. Tez No: 178321
  2. Yazar: CAHİT GÜRLEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Karayolu taşımacılığı Türkiye'de en yaygın kullanılan yolcu ve yük taşımacılığı şeklidir. Normal otoyol seyir hızında, otobüslerde aerodinamik direncin %10 azaltılmasıyla %5 oranında yakıt tasarrufu sağlandığı bilinmektedir. Türkiye'de sadece otobüslerle yapılan şehirlerarası yolcu taşımacılığında %5'lik yakıt tasarrufuyla yıllık yaklaşık olarak 100 milyon dolarlık bir kazanç sağlanabilmektedir. Araçların aerodinamik yapıları hakkında elde edilen detaylı bilgiler, yakıt tüketiminin, yakıt emisyonlarının azaltılıp, araç performansının ve yolcu konforunun artırılması için yeni çözümlerin bulunmasına öncülük edebilir.Bu çalışmada bir dikdörtgensel cisim ve farklı iki otobüs modeli etrafındaki akış yapıları, parçacık görüntülemeli hız ölçme yöntemi (PIV) ve boya deneyleri kullanılarak incelenmiştir. Ölçümler, modellerin aerodinamik karakteristiklerini vurgulamak amacıyla seçilen çeşitli eksenlerde gerçekleştirilmiştir. Akış alanlarına ait anlık ve zaman-ortalama hız vektörleri, girdap konturları, akım çizgileri ve türbülans karakteristikleri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Land transportation is the most widely used passenger and freight transportation in Turkey. It is known that a 10% drag reduction leads to approximately a 5% reduction of the fuel consumption of a bus at a common highway speed. An estimated total savings of $100 million per year can be recognized in Turkey alone for just a 5% reduction in fuel use in intercity passenger transportation by buses. Detailed knowledge of the aerodynamic characteristics of passenger vehicles could lead to find out new solutions to reduce fuel consumption and emissions and improving the vehicle performance and passenger comfort.In this study, flow structures around a rectangular body and two different bus models are analyzed using both particle image velocimetry (PIV) and flow visualization techniques. Measurements were performed at several planes which were selected to highlight the aerodynamic characteristics of the models. The instantaneous and time-averaged velocity vector maps, vorticity contours, streamline topology and turbulence characteristics of flow fields are presented.