Kişisel verilerin korunması bağlamında idarenin sorumluluğu ve yargısal denetimi
  1. Tez No: 634217
  2. Yazar: MUHAMMET AYDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Teknolojide yaşanan gelişmeler neticesinde kurum ve kuruluşların hatta bireylerin kişisel veri elde etmesi kolaylaşmış buna binaen kişisel verilerin korunması noktasında ülkeler mevzuatlarını oluşturarak kişisel veri ihlallerinin önüne geçmeye çalışmıştır. Ülkemizde ise 24.03. 2016 tarihinde kabul edilen 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, 07.04.2016 tarihli ve 29677 sayılı Resmi Gazete 'de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu ile kişisel verilerin ne olduğu, kişisel veri işleme şartları, özel nitelikli kişisel veriler ve işleme şartları, kişisel verilerin silinmesi, yok edilmesi ve anonim hale getirilmesi, kişisel verilerin yurt içinde ve yurtdışında aktarılması, veri sorumlusunun yükümlülükleri, veri sahibinin hakları, hak kaybı neticesinde başvurulacak merciiler, Kişisel Verileri Koruma Kurumu'nun işleyişi ve yapısı, Kanun kapsamı dışında kalan özel durumlar gibi düzenlemelere yer verilerek hukuki düzenlemeler genişletilmiştir. İdareler her ne kadar kamu yararı, kamu düzeni, sosyal devlet ilkesi hususlarını gözeterek veri işleme faaliyetinde bulunuyor ise de hukuka aykırı olarak birçok veriyi de işleyebilmekte olup bu noktada hukuka aykırı işlenen veriler açısından idarenin sorumluluğu doğmaktadır. Bu tez çalışmasında kişisel verilerin işlenmesinde idarenin hukuki sorumluluğu ve yargısal denetimi hakkında bilgi verilerek yargı kararlarıyla ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararlarıyla idarenin kişisel veriler noktasındaki rolünün ne olduğunun tespit edilmesi amaçlanmıştır. Tez üç ana bölümden oluşmakta olup birinci bölümde, kişisel veri tanımları, kişisel veri hukukunun tarihsel gelişimi, kişisel verilerin hukuki niteliğine ilişkin görüşler, kişisel veri işleme ilkeleri; ikinci bölümde, kişisel veri işleme şartları, veri sorumlusunun yükümlülükleri, veri sahibinin hakları, başvuru ve şikâyet süreci, suçlar ve kabahatler, kanun kapsamı dışında kalan haller, Kişisel Verileri Koruma Kurumu; üçüncü bölümde ise, idari faaliyet ve kişisel veri ilişkisi, idarenin sorumluluğu, idari hizmet alanlarında karşılaşılan kişisel veri faaliyetleri, kişisel veri ihlallerine ilişkin Danıştay ve Kişisel Verileri Koruma Kurulu kararlarına ilişkin açıklamalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of the developments in technology, it has become easier for institutions and organizations and even individuals to obtain personal data. Therefore, countries have tried to prevent personal data violations by establishing their legislation. In our country, the Personal Data Protection Law was ratified on 24.03.2016 and entered into force by publishing in the Official Gazette dated 07.04.2016 and numbered 29677. Legal regulations have been expanded via the Personal Data Protection Law by including regulations such as what personal data are, personal data processing conditions, Special categories of personal data and processing conditions, erasure, destruction and anonymization of personal data, transfer of personal data in Turkey and abroad, obligations of data controller, rights of data subject, authorities to be applied as a result of a violation of rights, functioning and structure of the Personal Data Protection Authority, special cases outside the scope of the Law. Although administrations process data by considering public interest, public order, social state principle, they can also process many data illegally, and the responsibility of the administration arises in terms of the data processed illegally. In this thesis, it is aimed to determine the role of the administration in terms of personal data in line with the judicial decisions and decisions of the Personal Data Protection Board by giving information about the legal responsibility and judicial control of the administration in the processing of personal data. The thesis consists of three main sections. In the first part, explanations regarding personal data definitions, the historical development of personal data law, opinions about the legal nature of personal data, principles of personal data processing; In the second part, explanations regarding personal data processing conditions, obligations of the data controller, the rights of the data subject, request and complaint process, crimes and misdemeanors, situations outside the scope of the law, Personal Data Protection Authority; In the third part, explanations regarding the relationship between administrative activity and personal data, responsibility of the administration, personal data activities encountered in administrative service areas, decisions of the Council of State and Personal Data Protection Board regarding personal data violations are included.