Aracı kurumlarda uyum ve risk yönetimi
Intermediary institution accordance and risk management
- Tez No: 634218
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LALE ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Günümüzde borsalar, sermaye piyasalarının en belirgin kurumlarıdır. Aracı kurumlar da borsalarda faaliyet gösterir ve fon yönetimine aracılık eden kurumlardır. Ülkemizde sermaye piyasalarının yeterliliği hep soru işareti olmuştur ve bu durum doğal olarak aracı kurum faaliyetlerini de etkilemiştir. Sermaye piyasasının yeterli konuma gelememesinin en büyük nedeni piyasalarının tek aktörü olarak bankaların görülmesidir. Türkiye'nin aksine diğer gelişmiş ülkelerde, aracı kurumlar, işleyiş olarak finans piyasalarını yönlendirmekte bankalardan daha önemli bir aktördür. Peki, Türkiye'de müşterilerin aracı kurumlar hakkında düşünceleri nelerdir? Yeterince güvenilirler mi veya risk hakkında ne kadar bilgiye sahipler? Tüm bu sorulara verilen cevapların ışığında aracı kurumlara olan müşteri bakışının cinsiyet, yaş, eğitim durumu, meslek ve mesleki tecrübe demografik değişkenleri ile olan bağlantısı anlaşılmaya çalışılmıştır. Bu çalışma ile ankete katılan katılımcılara belli sorular yöneltilmiştir ve tüm sorulara şeffaf bir şekilde yanıt verdikleri düşünülmüştür. Bu araştırmanın gerçekleştirilme alanı için İstanbul İlinin Sarıyer ilçesi içinde oturan 18 yaşını geçmiş kişiler olarak karar verilmiştir. İstanbul ili Sarıyer ilçesinde 347.000 kişi resmi olarak yaşamaktadır. İlçede yaşayan 18 yaşından büyük kişilerin sayısı 260.000'dir. Bu sebeple araştırmada 384 kişilik bir örneklem grubunun kullanılması gerekliliğine karar verilmiş olup 384 kişi ile anket tamamlanmıştır. Çalışmada dataları elde etmek hedefiyle katılımcılara bir anket uygulanmıştır. İlk olarak 50 kişilik pilot topluluk ile pilot çalışma tamamlanmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular ile birlikte ankette toplamda demografik sorular ile beraber 25 ifade bulunmaktadır. Gerçekleştirilen bu çalışmada katılımcılar tarafından aracı kurum hizmet boyutlarının bileşenleri ve aracı kurumların risk farkındalığının katılımcıların demografik özelliklerine göre yorumlanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, stock market is the most prominent institutions of the capital markets. Intermediary institutions also operate in stock exchanges, and they are responsible for fund management.The adequacy of capital markets has always been a question mark in Turkey, and this has naturally affected intermediary institutions activities. The most important reason for the capital market not becoming sufficient is the fact that the banks considered as the only actor in the markets. Unlike the other developed countries, Turkey, intermediary institutions, it is more important to direct an actor from banks as financial markets functioning. So what are the thoughts about customers of intermediary institutions in Turkey? Regarding all of the answers given to all these questions, the relationship of the customer perspective towards intermediary institutions with gender, age, education level, occupation and occupation experience demographic variables was tried to be understood.With this study, certain questions were asked to the participants who participated in the survey and it was thought that they answered all questions transparently. As the study universe of this research, people who are over the age of 18 who live in Sarıyer district of Istanbul Province are determined. There is 347.000-registered population in Sarıyer district of Istanbul. This population includes 260.000 people who are over the age of 18. For this reason, it was decided to use a sample group of 384 people, and analyzes were completed with 384 people. With this work, a survey was applied for procuring the datas. Firstly, with the conclusion of the pilot work with the pilot group, with the demographic questions there were 25 expressions in total. In this study, it was aimed by the participants to interpret the components of the brokerage house service dimensions and the risk awareness of the intermediary institution according to the demographic characteristics of the participants.