Kadın işçilerin kanser bilgi yükü ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the Relationship Between Cancer Information Overload and Healthy Lifestyle Behaviors of Female Workers
  1. Tez No: 634224
  2. Yazar: FATMA SULTAN ÖZTOPRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMEL EGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser organ veya dokudaki hücrelerin kontrolsüz bölünüp çoğalmasıyla oluşan anormal hücrelerden oluşur ve vücudun her bölümünü etkileyebilir. Kanser olgularının erken tespit edilmesi ile ölüm oranları azalmaktadır. Bu çalışma kadın işçilerin kanser bilgi yükü ile sağlıklı yaşam biçimi davranışları ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma tanımlayıcı ve ilişki arayıcı türde yapılmıştır. Araştırma Karaman il merkezinde bulunan iki fabrikada çalışan 380 kadın işçi ile yapılmıştır. Veriler araştırmacı tarafından hazırlanan Anket Formu, Kanser Bilgi Yükü Ölçeği ve Sağlıklı Yaşam Biçimi Davranışları II Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin tanımlayıcı istatistik analizinde, sayı, yüzde, ortalama ve standart sapma kullanılmıştır. Sayısal verilerin normal dağılıma uygunluğu Skewness ve Kurtosis ile değerlendirilmiştir. Bu doğrultuda veri analizinde Pearson korelasyon analizi, t testi ve Mann Whitney U testi kullanılmıştır. Kadınların kanser bilgi yükü ve sağlıklı yaşam biçimi davranışları puanları üzerine primer analizlerde etkisi bulunan bağımsız değişkenler çoklu regresyon (bacward yöntemi) analizi ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer consists of abnormal cells formed by uncontrolled division of cells in organs or tissues and can affect every part of the body. Mortality rates decrease with early detection of cancer cases. This study was conducted to examine the relationship between cancer information overload and healthy lifestyle behaviors of women workers. The research is made of descriptive type. The research was carried out with 380 women workers working in two factories in the city center of Karaman. The data were collected by the Questionnaire Form prepared by the researcher, Cancer Information Overload Scale and Healthy Lifestyle Behaviors II Scale. In the analysis of the data, number, percentage, average and standard deviation were used. The compliance of numerical data to normal distribution was evaluated with Skewness and Kurtosis and it was determined to have normal distribution. The relationship between cancer information overload scores of women and healthy lifestyle behavior scores Pearson correlation analysis, t test and Mann Whitney U test were used. Independent variables that have an effect on primary cancer analysis of women's cancer information overload and healthy lifestyle behavior scores were evaluated by multiple regression (bacward method) analysis.