Visitor management for sustainable tourism: The case of İstanbul's Princes' Islands
Sürdürülebilir turizm için ziyaretçi yönetimi: İstanbul Prens Adaları örneği
- Tez No: 634225
- Danışmanlar: PROF. DR. ALTAN ASU ROBİNS
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tez çalışması İstanbul Adaları için hazırlanacak ziyaretçi yönetim planının temelini oluşturmayı amaçlamaktadır. İstanbul Adaları Marmara Denizi'nde yer alan ve 9 adadan oluşan bir takımadadır. Adalar özellikle yaz aylarında yoğun günübirlikçi ziyaretçi akınına uğramaktadır. Yaz sezonu yaşanan bu nüfus artışı yalnızca ada sakinleri için değil, destinasyonun kültürel ve doğal mirasının korunması bakımından da büyük sorunlar yaratmaktadır. Kapsamlı bir ziyaretçi yönetim planı sayesinde, ziyaretçi akışı ve etkileri daha verimli bir şekilde yönetilebilir, Adalar'ın eşsiz mirası daha etkili bir şekilde korunarak gelecek nesillere aktarılabilir ve uzun vadede Adalar turizminin sürdürülebilirliği sağlanabilir. Çalışma, ziyaretçi yönetimi kavramını tanımlayarak ziyaretçi yönetim planlaması için kullanılmakta olan metodoloji ve yöntemleri, planlamanın kimler tarafından ve nasıl yürütüleceğini, planlamada rol alacak paydaşları ve ziyaretçi yönetiminin Adalar turizmine olası etkilerini analiz etmektedir. Çalışmada Türkiye ve yurtdışındaki çeşitli destinasyon ve miras alanlarında uygulanan ziyaretçi yönetim model, teknik ve stratejileri analiz edilerek Adalar'da kullanılabilecek yöntemler vurgulanmıştır. Araştırma masa başı araştırma ve saha çalışması gibi çeşitli yöntemlerle yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of this paper is to create a framework to set the foundation for the visitor management planning in the Princes' Islands. The Princes' Islands are a cluster of 9 islands located in the southeast of Istanbul in the Sea of Marmara. The fact that Princes' Islands are overcrowded with visitors especially during the months of summer, creates major problems not only for the local inhabitants but also for the protection of the destination and its cultural and natural heritage. By means of a holistic visitor management plan, visitor flows and impacts can be managed more efficiently, the unique heritage assets of the Princes' Islands can be better protected to be passed down to the next generations, and sustainability of tourism can be achieved in the long term. This thesis aims to understand what constitutes a visitor management plan, what are different methodologies to conduct visitor management planning; who would carry it out, what would the priorities of the plan be, how would it be executed, how would it be updated, and what would be the effect of having a visitor management plan in the Princes' Islands. Throughout the study different examples of visitor management models, techniques and strategies from other destinations and heritage sites located both in Turkey and overseas were analyzed to be able to provide the most appropriate visitor management practices for the Princes' Islands. The research was conducted as a mixture of desk-based research and a field work involving a fact-finding mission to the Islands.