Salient constructs to enhance the acceptance of wearable medical devices: An exploratory research
Giyilebilir medikal cihazların kabulünü geliştirmek için önemli ögeler: Keşifsel bir araştırma
  1. Tez No: 634233
  2. Yazar: MUSTAFA DEĞERLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ ÖZKAN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıp Bilişimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Giyilebilir teknolojiler gün geçtikçe daha yaygın hâle geliyor ve bunların sağlıklı yaşam ve yaşlanma için birçok işlev ve faydaları söz konusudur. Bu bağlamda, giyilebilir medikal cihazların kabulü kullanıcının kabulüne bağlıdır ve giyilebilir medikal cihazların kabulü hayati önem taşır. Öte yandan, bu alandaki mevcut anlayış ve kavrayışın sağlam bir şekilde iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle, bu araştırmanın temel amacı, giyilebilir medikal cihazların kabulünü artırmak için önemli faktörleri damıtmaktır. Özellikle, faktörlerin, ilişkili unsurların ve faktörlerin etkileşimlerinin tanımlanması esas olarak amaçlanmaktadır. Orijinal bir anket oluşturulup uygulandı ve sonuç çıkarmak için veriler gelişmekte olan bir ülkedeki, Türkiye, 1057 kişiden toplandı. Açımlayıcı ve doğrulayıcı faktör analizlerinden oluşan kısmi en küçük kareler yapısal eşitlik modellemesi, veri toplama, model belirtimi, tanımlama, tahmin, değerlendirme ve modifikasyon adımlarıyla uygulandı. Giyilebilir medikal cihazların kabulünü artıran temel başarı faktörleri konusunda, 11 önemli öge (tutum ve davranışsal niyet; güvenilebilirlik; tasarım; cihaz özellikleri; değerlik; algılanan kullanışlılık; mahremiyet, gizlilik ve güvenlik; algılanan kullanım kolaylığı; uyumluluk; tutundurma; kullanıcı özellikleri) 39 madde ve bu ögeler arasında 18 anlamlı ilişki damıtıldı. Sonuç olarak, ögeler ve bunların etkileşimlerinden oluşan yeni bir model geliştirildi. Ayrıca, ilave çıkarımlar için tanımlayıcı istatistikler, çoklu grup analizleri ve yarı-istatistikler uygulandı. Bu araştırma, damıtılmış yeni sonuçlarla, giyilebilir medikal cihazların kabul edilmesine ilişkin bilgi birikimine katkıda bulunmaktadır. Bu katkılar, bu bağlamdaki anlayışı ilerletecek ve hem araştırmacılar hem de ürün geliştiriciler için faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Wearables are becoming more ubiquitous and they have many functions and benefits for healthy living and aging. In this context, the acceptance of wearable medical devices depends on user acceptance and it is vital. Yet, existing understanding in this field needs firm improvement. Hence, the main objective of this research is to distill salient constructs to enhance the acceptance of wearable medical devices. Specifically, it is chiefly aimed to identify factors, associated items, & interactions of the factors. For this purpose, an original questionnaire was developed and deployed, and data were collected from 1057 people from a developing country, Turkey, to draw conclusions. A partial least squares structural equation modeling consisting of exploratory & confirmatory factor analyses was applied by data collection, model specification, identification, estimation, evaluation, & modification. On the subject of principal success factors to enhance the acceptance of wearable medical devices, 11 salient constructs (attitude and behavioral intention; dependability; design; device characteristics and features; worthiness; perceived usefulness; privacy, confidentiality, and security; perceived ease of use; compatibility; promotion; user characteristics) with 39 items and 18 statistically significantly meaningful relationships among these constructs were distilled. Consequently, composed of distilled constructs and their associations, a novel model was developed. Additionally, descriptive statistics, multi-group analyses, and quasi-statistics were conducted for further inferences. This research contributes to the body of knowledge regarding the acceptance of wearable medical devices with distilled new results. These contributions advance the understanding in this context and are going to be beneficial for both researchers and product developers.