Sürdürülebilir beslenme ve çevre ilişkisi hakkında sağlık alanında öğrenim gören üniversite öğrencilerinin bilgi düzeylerinin değerlendirilmesi
Evaluation of the knowledge levels of university students studying health about sustainable nutrition and environment relationship
- Tez No: 634234
- Danışmanlar: DOÇ. DR. LÜTFİ SALTUK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Sürdürülebilir beslenme kavramı, doğal kaynakların aşırı kullanımından ve bozunumundan kaçınarak şimdiki ve gelecek nesillerin yeterli ve dengeli beslenmelerinin sağlamasını kapsamaktadır. Bu tezde sağlık alanında öğrenim gören Tıp ile Beslenme ve Diyetetik öğrencilerinin sürdürülebilir beslenme ve çevre ilişkisi konusunda bilgi düzeylerini değerlendirmek amaçlandı. Kesitsel tipte yapılan araştırma 2018-2019 Bahar Yarıyılında Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nde öğrenim görmekte olan 687 öğrenci (413 Tıp ile 274 Beslenme ve Diyetetik) üzerinde üzerinde gerçekleştirildi. Literatür taraması sonucu oluşturulmuş anket formu ile birlikte besin tüketim sıklık formu ve Akdeniz diyetine uyum ölçeği yüz yüze görüşme tekniği ile uygulandı. Veriler SPSS 18.0 programına girilerek analizi yapıldı.
Özet (Çeviri)
The term of sustainable nutrition includes ensuring the adequate and balanced nutrition of present and future generations by avoiding excessive use and degradation of natural resources. In this thesis, it was aimed to evaluate the knowledge level of the students of Medicine, Nutrition and Dietetics, who studied in the field of health, about about sustainable nutrition and environmental relations. The cross-sectional study was conducted on 687 students (413 Medicine and 274 Nutrition and Dietetics) studying at Necmettin Erbakan University Meram Faculty of Medicine and Faculty of Health Sciences Department of Nutrition and Dietetics in the Spring Semester of 2018-2019. Along with the questionnaire created as a result of the literature review, the food consumption frequency form and the Mediterranean diet adherence screener were applied by face-to-face interview technique. The data were entered into SPSS 18.0 program and analyzed.