Türk Tarih Encümeni mecmuası (inceleme-tahlili fihrist-seçili yazılar)
Investigations of the magazine 'Türk Tarih Encümeni mecmuası' (analysing, index, selected texts )
  1. Tez No: 634237
  2. Yazar: MERVE GENÇOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yeni Türk Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Türk Tarih Encümeni Mecmuası 1910 (Rumî 1 Nisan 1326) tarihinde çıkarılmaya başlanan ve 1927 tarihine kadar yayın hayatını sürdüren bir tarih dergisidir. Bu tez çalışmasında 1910 ve 1927 tarihleri arasında yayımlanan 96 sayının incelemesi yapılmış; yazar, konu, resim, fotoğraf ve harita fihristi çıkarılmıştır. Söz konusu mecmuanın Latin harfleriyle baskısı bulunmaması sebebiyle bu kaynak, çalışmalarda göz ardı edilmektedir. Çalışmamızda amaçlanan; bu kaynaktan oluşabilecek bir boşluğu doldurabilmek ve mecmuadaki metinlerin neler olduğu, metinlerde nelerden söz edildiğini açığa çıkarmaktır. Çalışma yapılırken Hakkı Tarık Us ve Beyazıt Devlet Kütüphanesi'nin online arşivinden yararlanılmış, derginin içeriğinin yanı sıra şekil özelliklerine de yer verilmiştir. Bu çalışmanın edebiyat ve tarih sahasından daha geniş bir alana ışık tutacağı düşünülmektedir. Bu amaç doğrultusunda hazırlanan çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde gazetenin ülkemizdeki tarihiyle alakalı genel bilgi verilmektedir. İkinci bölüm Türk Tarih Encümeni Mecmuası 'nın 1910-1927 yılları arasında yayımlanan doksan altı sayısının şekil ve içerik bakımından incelenmesi ve yazar kadrosuna dair detayları içermekte; üçüncü bölümde mecmuanın yazar adlarına, konularına göre fihristi ile resim/fotoğraf ve harita fihristi yer almaktadır. Dördüncü bölümde seçilmiş metinler mevcuttur. Son bölüm ise sonuç ve kaynakçadan oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Türk Tarih Encümeni Mecmuası is a history magazine which was published on 1910 (Rumî April 1, 1326) and continued to be published until 1927. In this thesis, 96 issues published between 1910 and 1927 were examined; author, subject, pictures, photographs and map indexes were published. The source, which should not be printed in Latin letters, is considered in the studies. In our study; to reveal what the texts are and what they are talking about. During this study, the online archives of Hakkı Tarık Us and Bayezid state library were used. The content and shape features of the magazine are also included. It is thought that this study will be useful outside the field of literature and history. The study prepared for this purpose consists of five main sections. In the first part, general information about the history of the newspaper in our country is given. The second part includes the examination of the ninety-six issues of the Türk Tarih Encümeni Mecmuası published between 1910 and 1927 in terms of shape and content and details of the writers. In the third part, the directory of the author according to the author's names and subjects, and the picture / photo and map index are included. Selected texts are available in the fourth section. The last part consists of conclusion and bibliography.