Millî Tetebbular Mecmuası (549-750.s.) Latin alfabesine aktarımı ve incelenmesi
Research of Millî Tetebbular Magazine (pp.549-750) translation into Latin alphabet
  1. Tez No: 249225
  2. Yazar: BERNA TURBA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 269
Özet
Bu çalışmada 1915 tarihinde yayımlanan Millî Tetebbular Mecmuası'nın 549?750 sayfaları arasının Latin alfabesine aktarımı ve incelenmesi yapılmıştır. Millî Tetebbular Mecmuası Âsar-ı İslamiye ve Milliye Tetkik Encümeni tarafından iki ayda bir yayımlanmış bir dergidir. Dergi, Mart-Nisan 1915 ile Kasım- Aralık 1915 arasında beş sayı çıkmıştır. Türkoloji ve Doğubilim alanlarında bugün de önemli bir başvuru kaynağıdır. İslam uygarlığı ve Türk kültürüne ilişkin çeşitli dillerde yapılan çalışmaları tanıtmayı amaçlayan bir dergidir.Derginin incelenen 200 sayfalık bölümünde edebiyat tarihi, musiki, tarih başta olmak üzere çeşitli alanlarda yazılmış makaleler vardır. Bu sayfalar ikinci sayının sonları ile üçüncü sayının ilk bölümlerini kapsamaktadır. Latin alfabesine aktardığımız ve incelediğimiz bu bölümde yer alan yazılar, dergide yayımlanış sırasına göre şunlardır: V.Barthold'un ?Avrupa ve Rusya'da Şarki Tetebbu Tarihi?, Nikasarizade Mehmet Efendi'nin ?Nefsu'l-Emirname?, Mehmed Fuad Köprülü'nün ?Türk Edebiyatının Menşei?, Nuri Yosef'in ?14.Asır Sonlarına Kadar Türk Dili Yadigarları?, Rauf Yekta'nın ?Türk Sazları? adlı makaleleri; Encümeni Tetkik Fahri Azası tarafından yazılan ?Divanü Lugat-it-Türk' e Ait Birkaç Mülahaza? başlıklı bir inceleme yazısı; Hadis-i Erba'in Tercümesi ve Camii'nin Tercümesi .
Özet (Çeviri)
In this report, the transfer of Millî Tetebbular Mecmuası?s 550 ? 750 th pages which was publised in 1915 was done. Millî Tetebbular Mecmuası?s Asar-i İslamiye and Milliye Tetkik Ercümeni were the magazines (which were) publised in two months. There were five issues between March ? April 1915 and November ? December 1915. these are the most magnificant refarence guide of Turcology and orientalism. It is a magazine which has aim to introduce the studies in some foreign languages about Islamic Civilization and Turkish Press history to the researchers.There are articles about different versions,literature of history,music and history in this magazine's 200 pages.These pages involved the end of second issue and the beginning of third issue. The articles which were researched and translated into Latin Alphabet put in order their publication orders. They are ?Avrupa ve Rusya?da Şarki Tetebbu Tarihi? was written by Barthold, ?Nefsu?l-Emirname? was written by Nikasarizâde Mehmet Efendi, ?Türk Edebiyatının Menşei? was written by Mehmed Fuad Köprülü, ?14.Asır Sonlarına Kadar Türk Dili Yadigarları? was written by Nuri Yosef, ?Türk Sazları? was written by Rauf Yekta; ?Divanü Lugat-it-Türk? e Ait Birkaç Mülahaza? was written by Encümeni Tetkik Fahri Azası; Hadis-i Erba?in Tercümesi and Camii?nin Tercümesi.