Akış kuramının dijital oyun kullanıcılarının satın alma davranışı üzerine etkisi
Effect of flow theory on digital gamer's purchasing behavior
  1. Tez No: 634238
  2. Yazar: İREM GÖN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANER DİNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 146
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte dijital oyunlar hayatımızın bir parçası haline gelmeye başlamıştır. Dijital oyun endüstrisi sürekli olarak gelişmekte ve ilham vermektedir. Oyun endüstrisindeki bu gelişme bazı insanlar için şaşırtıcı olsa da yıllar boyunca tüm değişimler tüketici davranışında büyük bir değişime işaret etmiştir. Mihaly Csikszentmihalyi'nin“Akış”(Flow) kuramı yaptığımız eylemlerden zevk almanın ve hayatta mutlu olmanın formülünü sunmaktadır. Oyunlar, akış deneyimine ulaşmak için doğal potansiyele sahiptir ve bu potansiyel, daha fazla oyun oynama isteğini doğurur. Bu nedenle, bir bilgisayar oyununu bitirmeye çalışmak ve“akışa”girmek arasında bağlantı bulunur. Bu yüksek lisans tezinin amacı ''akış'' kuramının dijital oyun oynayan kişilerin satın alma davranışları üzerine etkisini ve Türkiye başta olmak üzere dünyadan oyuncuların katkılarıyla, satın alma davranışının gerçekleştirmesini sağlayan motivasyonları araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Thanks to the developing technology, digital games have become a part of our lives. The digital game industry is constantly evolving and inspiring. While this development in the game industry is surprising to some people, all changes over the years have signaled a major shift in consumer behavior. Mihaly Csikszentmihalyi's“Flow”theory provides the formula to enjoy the actions we make and to be happy in life. Games have the natural potential to reach the flow experience, and this potential gives rise to the desire to play more. Therefore, there is a link between trying to finish a computer game and getting into the“flow”. This master's thesis aims to investigate the effect of flow theory on the purchasing behavior of people playing digital games and the motivations that lead to purchasing behavior, with the contribution of players from all over the world, especially Turkey.