Müzehhip Muhsin Demironat'ın hayatı, sanatı ve eserleri
The Biography art and works of illuminatör Muhsin Demironat
  1. Tez No: 63424
  2. Yazar: CELALETTİN KARADAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASRİ ÇUBUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
IV ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ MÜZEHHİP MUHSİN DEMİRONATIN HAYATI, SANATI VE ESERLERİ Celalettin KARADAŞ Danışman : Prof.Dr.Asri ÇUBUKÇU 1997 SAYFA : Jüri : Başlangıcında iptidâi bir şekilde bulunan her sanat dalı, farklı sanatçıların elinde mükemmelliğe ulaşmıştır. Tezhip sanatı da geçmişte, Karamemi, Baba Nakkaş, Ali Üsküdar! gibi müzehhiplerin fırçalarında, farklı tavırlar sergilemiştir. Batılılaşma hareketleriyle yozlaşmaya başlayan tezhip sanatı ancak, şahsi gayretler ile eski görkemli şekline ulaştırılmaya çalışılmıştır. Muhsin Demironat, bu gayretli şahsiyetlerin başında gelir. Demironat, 20. yüzyıl'da yaşamış ve bozulan Türk motiflerini düzeltmek için üstün gayretler göstermiş bir sanatçıdır. Ciddi bir sanat eğitimi almamasına rağmen, klâsik örnekleri inceleyerek kendi tavrını oluşturmuş bir müzehhiptir. Onun sanat gücü, yeni klâsik tavrın oluşmasında etkili olmuştur. Tezhip sanatında, geçmişle gelecek arasında köprü yapmış, klâsik anlayışın genç nesillere ulaşmasında önemli bir isim olmuştur. Müzehhip Demironatın eserleri, yaşayan sanatçılar için büyük bir ilham kaynağı olmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESİS THE BIOGRAPHY, ART AND WORKS OF ILLUMINATOR MUHSİN DEMİRONAT Celâlettin KARADAŞ Supervisor : Assoc. Prof.Dr.Asri ÇUBUKÇU 1997, Page : Jury : Every area of arts developes towards perfection by the hands of various artists. The art of illumination has appeared in different shape in accordance with who the artist was, such as Karamemi, Baba Nakkaş Ali ÜskÜdarî, and etc. Westernization has made the value of the art of illumination tend to decline, but personal efforts aims at bringing illumination back to its glareous history. One of the best leading character in this way is Muhsin Demironat. He lived in 20th century. His works tried to restore the spoilt Turkish design. Despite the fact that Muhsin Demironat did not have enough training in art, he created his own style by examining by classic samples of illumination art. His power in art had influenced the creation of neo-classic approach to the art. He built a bridge between past and future illumination art and became an important schooller in introducing classic understanding to new generation. His works are still a very big insprational source for today's artists.