Atopik dermatitli süt çocuklarında tanı ve izlem sırasındaki bulguların değerlendirilmesi
Evaluation of the findings during the diagnosis and monitoring in children with atopic dermatitis
- Tez No: 634256
- Danışmanlar: PROF. DR. TUBA TUNCEL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Bu çalışmada amacımız atopik dermatit tanısı alan 0-2 yaş arası çocukların başvuru anı ve izlem sırasındaki klinik ve laboratuvar bulgularını değerlendirmek, başvuru anındaki bulgular ile izlem bulguları arasında ilişki varlığını araştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma Ocak-Haziran 2020 tarihlerinde İzmir Sağlık Bilimleri Üniversitesi Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yapıldı. Ocak 2014- Aralık 2019 yılları arasında Çocuk Alerji polikliniğinde atopik dermatit tanısı konarak izleme alınan hastaların klinik ve laboratuvar verileri hasta dosyalarından ve hastane kayıt sisteminden tarandı. Veriler IBM SPSS 24 (IBM, Armonk, NY, ABD) programına kaydedilerek istatistiksel değerlendirilme yapıldı. p0,05), besin alerjisinin ağır atopik dermatit kliniği ile ilgili olduğu (p=0,033) ve besin alerjisi olan hastalarda semptomların daha erken başladığı saptandı (p=0,002). Atopik dermatit ağırlığı ile cinsiyet, aile öyküsü, ek atopik hastalık varlığı, tedavi yanıtı, total IgE ve eozinofil sayısı arasında bir ilişki bulunmazken (p>0,05), semptomların başlama yaşının ağır atopik dermatitli hastalarda daha erken olduğu saptandı (p=0,002). Sonuç: Çalışmamızın sonuçları gerek ülkemizde gerek diğer ülkelerde yapılan çalışmaların sonuçlarına benzer şekildedir. Hastaların başlangıç bulguları ve prognoz arasındaki ilişkiyi saptayacak verilere ise ulaşılamamıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to evaluate the clinical and laboratory findings of children aged 0-2 years with atopic dermatitis at the time of admission and during follow-up and to investigate the relationship between findings of admission and follow-up. Materials and methods: The study was conducted in İzmir Health Sciences University Tepecik Training and Research Hospital between January-June 2020. The clinical and laboratory data of patients diagnosed with atopic dermatitis in the Pediatric Allergy outpatient clinic between January 2014 and December 2019 were scanned from the patient records and the hospital data system. The data were recorded in the IBM SPSS 24 (IBM, Armonk, NY, ABD), and statistical evaluation was made. p 0.05), food allergy was associated with the clinical picture of severe atopic dermatitis (p=0.033), and the symptoms started earlier (p=0.002). There is no relationship between the severity of atopic dermatitis and gender, family history, presence of additional atopic disease, response to treatment, total IgE and eosinophil count (p>0.05); however, it was determined that the symptoms started earlier in patients with severe atopic dermatitis (p = 0.002). Conclusion: The results of our study are similar to the results of studies conducted both in our country and in other countries. Data to determine the relationship between initial findings and prognosis were not available.