Obez çocuk ve adölesanlarda mesane bağırsak disfonksiyonunun yaşam kalitesi üzerine etkisi.
Effects of bladder and bowel dysfunction (MBD) on quality of life in obesity children and adolescents.
- Tez No: 634257
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEÇİL ARSLANSOYU ÇAMLAR, UZMAN ÖZLEM ÜZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Tepecik Eğt. ve Arş. Hast.
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Bu çalışmada, obez çocuk ve adölesanlarda Mesane ve Bağırsak Disfonksiyonu(MBD)'nun yaşam kalitesi üzerine etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Çalışmaya Nisan 2018 – Aralık 2019 tarihleri arasında 5-17 yaş arası obez çocuk ve adolesanlar alındı. Kontrol grubuna benzer yaş grubunda olup Pediatri polikliniklerine başvuran ve aktif enfeksiyonu ve kronik hastalığı olmayan ve Çocuk Nefrolojisi polikliniğine mesane barsak disfonksiyonu bulguları ile başvuran olgular alındı. Mesane Bağırsak Semptom Skorlamasına göre 11 ve üzeri olan olgular MBD olarak değerlendirildi. Tüm olgulara Çocuklar için Yaşam Kalitesi Ölçeği (ÇİYKO) uygulandı. Bulgular: Çalışmaya yaş ortalaması 11,76±3,18 olan 148 obez ve 141 normal kilolu (kontrol) olmak üzere 289 olgu alındı. Her iki grupta kız ve erkek cinsiyet dağılımı açısından fark saptanmadı (p=0,771). MBD olanlarda kız cinsiyet daha fazla idi (p=
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, we aimed to investigate the effects of Bladder and Bowel Dysfunction (MBD) on quality of life in obesity children and adolescents. Materials and Methods: Between April 2018 and December 2019, obesity children and adolescents between and 5-17 years old were included in the study. The patients who were in the age group similar to the control group who were admitted to the Pediatrics outpatient clinics and who did not have active infection and chronic disease and who presented to the Pediatric Nephrology outpatient clinic with signs of bladder-bowel dysfunction were included. Cases with a Bladder-Intestine Symptom Score of 11 and above were considered as MBD. The Children's Quality of Life Scale (PedsQL) was applied to all patients. Results: The study included 289 subjects, 148 obese and 141 normal weight (control), with a mean age of 11.76 ± 3.18. There was no difference between the two groups in terms of female and male gender distribution (p = 0.771). Female gender was higher in patients with MBD (p =