Yetenek yönetimi uygulamalarında bulma ve seçme süreçleri üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on finding and selecting processes in talent management practices
- Tez No: 634267
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT EROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
İçinde bulunduğumuz bilgi çağı ile birlikte teknolojinin getirdiği yenilikler, küreselleşme, internet kullanımının yaygınlaşması ve iş dünyasındaki değişen kuşak dağılımı, çalışma hayatının dinamiklerini değiştirerek işletmeleri geleceğe taşıyacak insan kaynağının doğru işe konumlandırılmasını ve elde tutulmasını stratejik hale getirmiştir. Çalışmanın amacı Türkiye'de faaliyet gösteren işletmelerin yetenek yönetimi uygulamalarına yönelik bulma ve seçme süreçlerinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda Türkiye'de faaliyet gösteren beş şirket ile yapılan görüşmelerden elde edilen sonuçlar değerlendirilmiştir. Çalışma sonucunda işletmelerin yetenek yönetiminde bulma ve seçme süreçleri incelediğinde her bir işletmenin kendi iç dinamiklerine özgü birbirinden farklı uygulamaları olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
With information age we are in, technological innovations, globalization steps, widespread use of the internet and changing generation distribution in the business life provide with positioning and retaining the human resources that will carry the business to the future by changing the dynamics of working life. The purpose of this study is, to investigate the searching and selection processes in the field of talent management practices. The results which obtained from interviews with the five companies in Turkey have been evaluated within this scope. As a result of the study, it is seen that each company has different practices to its internal dynamics when the searching and selection processes analyze.