Kars Tabyaları'nın inşası
The Building of Kars Bastions
  1. Tez No: 63429
  2. Yazar: ŞENOL KANTARCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUAMMER DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
“Kars Tabyaları”adlı tez çalışmamızla“Anadolu'nun Kafkasya'ya açılan kapısı”konumunda bulunan Kars şehrindeki tabyaların tarihçesini incelemeye çalıştık. Kars şehri. Selçuklu Sultanı Alparslan tarafından 1064'te fethedilmiş ve bundan sonra yaklaşık on asır boyunca sürekli saldırılara maruz kalmıştır. Bu durum Kars'ın stratejik konumu ile ilgilidir. Kars ile birlikte Doğu Anadolu Bölgesi, Batı Asya'nın stratejik düğüm noktası durumundadır. Bu durum da komşularımız olan Rusya ve İran için her zaman bir hedef olmuştur. Bu iki devletle olan muharebelerin ilki İran'la olmuştur. Kars şehrindeki savunma sistemi de ilk önce İran saldırılarına hazırlık şeklinde olmuştur. Bu arada Rusya birliğini tamamlayıp yayılma siyaseti fikrini uygulamaya başlayınca Rusya'nın Osmanlı Devleti üzerine Kars üzerinden saldırılan başlamıştır. Bu durum da Osmanlı Devleti, Kars ve Erzurum'da savunma sistemi oluşturmak gayesiyle tabyaların inşasına başlamıştır. XVIII.yüzyılın başında sistemli bir şekilde başlayan bu çalışmalar XIX. yüzyılın sonuna kadar devam etmiştir. Bu çalışma ile hem“Kars Tabyaları”nın yıllara göre inşaası ve tabyaların askeri ve stratejik bakımdan önemleri anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We have tried to research the history of“Kars Bastions”, as an important and commercial door of Anatolia to open through Kafkasia. The city of Kars was conquested in 1064 by Sultan Alparslan and after that Kars was usually attacked by lots of armies. This attacking positions are dealing with the strategical importance of Kars. Eastern Anatolia including Kars is having an important key position. For that reason it has been an important forget place to have an irresistable lure for neighbouring countries such as Iran and Russia. The first one of the wars was against İran. The defencing system of Kars was first built against the attacks of Iran. Mean while when Russia began to invade by gathering military forces it continued to attack from Kars in to Ottoman Empire. In this situation Ottoman Empire began to build Bastions as defencing systems in Erzurum and Kars. These defencing systems were continued to be built from the beginning of XVIII th century to the end of the XIX th century. In my Study it has been tried to tell and find out the strategical importance of“Kars Bastions”and the building activities according to the years.