Ahmed Faris Eş-Şidyak, edebi şahsiyeti ve El-Cevaib Gazetesi
  1. Tez No: 63428
  2. Yazar: YAKUP CİVELEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NASUHİ ÜNAL KARAARSLAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 496
Özet
Bu çalışmanın temel amacı; eserleri ve el-Cevâib gazetesi ile XTX yüzyıl Arap edebiyatında önemli yere sahip olan ve Arap Edebiyatına damgasını vuranlardan bir kabul edilen Ahmed Fâris eş-Şidyâk'ın hayatının, edebi şahsiyetinin ve el-Cevâib gazetesinin bütün yönleriyle incelenmesidir. Çalışmamız için belirlediğimiz, konunun bilinmeyen noktalarının aydınlatılması, hatalı ve eksik bilgilerin tamamlanması gibi temel hedeflerinin önemli bir bölümü gerçekleştirilmiştir. Hayatına dair doğru tarihi, yeri, çalıştığı meslekler konusundaki ihtilaflı bilgiler temel kaynaklara başvurularak büyük oranda çözülmüştür. Şidyâk yaşamı boyunca, Arap dil ve edebiyatına önemli hizmetler yapmış, katkıda bulunmuştur. 1861'de dönemin en etkili gazetelerinden ve İslami bir siyaset güden el-Cevâib gazetesini yayınlamış, Arap kültür hayatına unutulmaz katkılarda bulunmuştur. Dilciliği, hikayeciliği, öğretmenliği, tahkikçiliği, gazeteciliği., vb hayli zengin bir yelpaze içinde ürünler veren eden Şidyâk'ın hayatı, edebi şahsiyetinin ve el-Cevâib gazetesinin incelenmesiyle bu konudaki pek çok noktanın aydınlatılmaya çalışılmıştır. Türkçe'de hiç bir akademik çalışmanın bulunmadığı bu konudaki, Arapça ve diğer dillerde yapılan araştırmaların eksikliklerini, tamamlama hedefiyle hazırlanan bu çalışmanın, amacına önemli oranda ulaştığı düşüncesindeyiz.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine Ahmed Fans es-Şidyak who had an important place with his works and his newspaper called“el-Cevâib”means answers in Arab literature, to examine his life and his literary personality and to examine his newspaper with all aspects. In the study about the subject which was studied as a doctorate theses, a great number of main targets like revealing the unknown points, correcting the mistakes, completing missing knowledge about the subject were fulfilled. Controversial knowledge about his life, about his birthplace, and date the professions he worked, and his religion were analyzed on a great deal through searching the source books. Şidyak did important services and contributions to Arab literature during his life time. He also brought many innovations about modern techniques to Arab journalism, Arab article by pressing the newspaper“el- Cevâib”in 1861, which was following an Islamic policy. The consequently, in this work, the life, literary personality and the newspaper of Şidyak who served on many fields whit his of linguist, story-teller, investigator, journalist, etc. were studied. There is no academic work on this subject in Turkish, so it can be claimed that this work will correct the mistakes and complete the lack of the books written in Arabic and other languages.