Unit demands inventory system with acceptance sampling
- Tez No: 6343
- Danışmanlar: PROF. DR. İZZET ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Kabul örneklemeli Birim İstem Envanter Sistemi Zeki Akbaş Endüstri Mühendisliği Bölümü Yüksek Lisans Tez Yöneticisi : Prof. îzzet Şahin Temmuz, 1989 Bu çalışmada istem ara zamanlarının üssel dağıldığı birim istem envanter sisteminin bir uzantısı ele alınmıştır. Gelen siparişler kabul örneklemesinden geçirilmekte ve örnekleme planının saptadığı bozuk malların ikinci bir sevkıyat ile gönderildiği varsayılmaktadır. Tekrar ısmarlama noktası, ısmarlama miktarı (s,Q) tipi envanter kontrol planı kullanılmıştır. Bu sisteme karşılık gelen maliyet fonksiyonu oluşturularak sayısal olarak eniyilenmiştir. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Unit Demands Inventory System With Acceptance Sampling Zeki Akbaş M.S. in Industrial Engineering Supervisor : Prof. Dr.îzzet Şahin June, 1989 In this study, an extension to the unit demands inventory model with exponentially distributed interdemand times is considered. In this extension orders may arrive in two shipments due to an acceptance sampling scheme. The defective items that are detected by the plan will arrive through a second shipment. A reorder-point, order-quantity (s,Q) type control plan is adopted. The corresponding cost-rate function is constructed and numerically optimized for the best operating policy. m