Yoğun bakımda egzersiz kapasitesini etkileyen faktörlerin belirlenmesi
Determining the factors affecting exercise capacity in intensive care
  1. Tez No: 634317
  2. Yazar: SELMAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NACİYE VARDAR YAĞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kardiopulmoner Rehabilitasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Yoğun bakım ünitesinde (YBÜ) yatan hastalarda egzersiz kapasitesini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. Çalışmanın amacı yoğun bakıma yatan hastalarda egzersiz kapasitesini etkileyen faktörleri belirlemekti. Çalışmaya yoğun bakım ünitesine yatan 30 hasta dahil edildi. Komorbidite değerlendirmesi için Charlson Komorbidite İndeksi kullanıldı. Mortalite riski değerlendirmek için APACHE II ve SOFA skorlarından yararlanıldı. Bilinç düzeyi için Glaskow Koma Skalası'ndan yararlanıldı. Periferal kas kuvveti Medical Research Council skalası ile değerlendirildi. Egzersiz kapasitesi değerlendirmesi için Fiziksel Fonksiyon Yoğun Bakım Testi-skorlanmış kullanıldı. Fonksiyonel düzey Barthel İndeksi ile değerlendirildi. Yaşam kalitesinin değerlendirmesinde Nottingham Sağlık Profili kullanıldı. Kognitif durum Montreal Bilişsel Değerlendirme Testi ile değerlendirildi. Anksiye ve depresyonun değerlendirilmesinde Hastane Anksiyete ve Depresyon skoru kullanıldı. Kırılganlık Fried Frajilite İndeksi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
There are many factors that affect exercise capacity in patients admitted to the intensive care unit (ICU). The aim of the study was to determine the factors affecting exercise capacity in intensive care patients. Thirty patients hospitalized in the ICU were included in the study. Charlson Comorbidity Index was used for comorbidity assessment. APACHE II and SOFA scores were used to evaluate the risk of mortality. The Glaskow Coma Scale was used for the level of consciousness. Peripheral muscle strength was evaluated by the Medical Research Council scale. Physical Function ICU Test (scored) was used for exercise capacity assessment. Barthel Index was used for functional level. Nottingham Health Profile was used to evaluate the quality of life. Cognitive status was evaluated with Montreal Cognitive Assessment Test. Hospital Anxiety and Depression score was used to evaluate anxiety and depression. Fried Fragility Index was used in the fragility assessment.