Üniversite öğrencilerinde sağlığın ve hastalıkların gelişimsel orijinleri eğitiminin beslenme bilgisine ve diyet kalitesine etkisinin belirlenmesi
An analysis on the effect of developmental origins of health and disease training on nutrition knowledge and diet quality in university students
- Tez No: 634316
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI AKYOL MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerine verilen Sağlığın ve Hastalıkların Gelişimsel Orijinleri (SaHaGO) eğitimi ile öğrencilerin sağlıklı beslenme bilgisi, diyet kalitesi ve antropometrik ölçüm değerleri arasındaki ilişkiyi incelemektir. Çalışmaya Kastamonu Üniversitesi, Hemşirelik Bölümü'nde lisans eğitimine devam etmekte olan 19-24 yaş aralığındaki 100 kadın birey dahil edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında ülkemizde ilk kez SaHaGO farkındalık ölçeği geliştirilmiş, ikinci aşamada ise katılımcılara beslenme alışkanlıklarına yönelik bir anket, 24 saatlik geriye dönük besin tüketim kaydı, miktarlı besin tüketim sıklığı, fiziksel aktivite kaydı, sağlıklı yeme indeksi-2015 ve SaHaGO farkındalık ölçeği uygulanmış ve katılımcıların antropometrik ölçümleri alınmıştır. Sonrasında katılımcılara hazırlanan eğitim modülüyle SaHaGO eğitimi verilmiştir. Eğitim öncesinde alınan veriler, eğitimden 6 hafta ve 6 ay sonra katılımcılardan tekrar alınmıştır. Eğitimle beraber katılımcıların BKİ değeri, bel, kalça ve üst-orta kol çevresi, bel/boy oranı, vücut yağ kütlesi ortalamalarının anlamlı olarak azaldığı saptanmıştır (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of the present study was to investigate the relationship between healthy nutrition knowledge, diet quality, and anthropometric measurement values of university students within the concept of Developmental Origins of Health and Disease (DOHaD) training. 100 female individuals between the age of 19-24 studying in the Department of Nursing, Kastamonu University were included in the study. In the first phase of the study, a DOHaD awareness scale was developed for the first time in our country. In the second phase a survey on individuals' nutritional habits, a 24-hour retrospective food consumption form, portion sizes and frequency of food consumption, physical activity record, the Healthy Eating Index-2015, and DOHaD awareness scale were applied and anthropometric measurements were measured. Individuals were then provided a DOHaD training by using a training module, and same pre-training data were recorded 6 weeks and 6 months after the training. It was concluded that means of BMI, waist circumference, hip circumference, mid-upper arm circumference, waist-to-height ratio, and body fat mass decreased significantly (p0.05).