Kazakistan, Türkistan bölgesindeki hepatit B, C ve D virüslerinin moleküler epidemiyolojisi
Molecular epidemiology of hepatitis B, C and D vi̇ruses in Kazakhstan, Turkistan region
- Tez No: 634321
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLENDAM BOZDAYI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Viral hepatitler halen dünyanın her yerinde yaygın olarak görülen ve ülke ekonomisini olumsuz etkileyen önemli bir halk sağlığı sorunudur. Günümüzde testlerin artan analitik performansları, otomasyonun getirdiği hız, teşhis ve tedavi yöneteminde ciddi katkılar sağlamaktadır. Bu çalışmada Kazakistan'ın Türkistan bölgesi popülasyonundaki hepatit B, C ve D virüslerinin epidemiyolojik durumu ve moleküler profilinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmamıza toplam 881 daimi ikamet eden kişilerin serum örnekleri dahil edilmiştir. Katılımcıların 515'i (%58,4) kadın ve 366'sı (%41,6) erkek olup, yaşları 5-75 (yaş ortalaması: 34,2±17) yıl arasında değişmektedir. Tüm örnekler serolojik ve moleküler yöntemlerle incelenmiştir. Çalışmamızda anti-HBc ve HBsAg prevalansı sırasıyla %33,4 (%95 güven aralığı [CI], 30,3-36,6) ve %3,6 (%95 CI, 2,6-5,1) olarak saptanmıştır. Katılımcıların %47,4'ü (%95 CI, 44,3-50,9), anti-HBs ≥10.0 mIU/mL titresi gösterirken, %44,2'si (%95 CI, 40,9-47,5) çalışılan tüm HBV belirteçlerine karşı duyarlıydı. Anti-HCV pozitifliği ise %3 (%95 CI, 2,0-4,3) olarak tespit edilmiştir. HBsAg pozitif kişiler arasında anti-HDV prevalansı %12,5 (%95 CI, 4,4-28,7) olarak belirlenmiştir. HBV genotip D ve HDV 1'in ilgili enfeksiyonların %100'ü iken HCV genotip dağılımı 1b %60, 3a %30 ve 2c %10 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak, aynı hastalarda yapılan mutasyonel analiz ve ilaç direnci sonucu, 1b subtipi saptanan bir hastada velpatasvir, elbasvir, ledipasvir, daclatasvire direnç ile ilişkili NS5A bölgesinde Y93C/H mutasyonu, yine bir hastada NS5B bölgesinde L159F mutasyonu ile ilişkili sofosbuvire azalmış duyarlılık gözlenmiştir. Ayrıca, I132V, M175L; A39V, Q80G, S122G, Q30R/H, H58P ve C316N aminoasit değişikliği tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Viral hepatitis is still an important public health problem that is widespread throughout the world and has a negative impact on the country's economy. Currently, the increasing analytical efficiency of tests, the speed that automation brings, make a serious contribution to the method of hepatitis in diagnosis and treatment. The aim of this study is to determine the epidemiological status and molecular profile of viral hepatitis B, C and D in the population of the Turkestan region in Kazakhstan. Our study included serum samples from a total of 881 permanent residents. Of these, 515 (58,4%) participants are female, and 366 (41,6%) are male, age ranges from 5 to 75 years (mean age-standart deviation: 34,2±17). All samples were examined by serological and molecular methods. In our study, the prevalence of anti-HBc and HBsAg was 33,4% (95% confidence interval [CI], 30,3-36,6) and 3,6% (95% CI, 2,6-5,1) and 47,4% (95% CI, 44,3-50,9) of participants showed an anti-HBs titer ≥ 10,0 mIU/mL, 44,2% (95% CI, 40,9-47,5) was sensitive to all HBV markers studied. Positivity against HCV was defined as 3% (95% CI, 2,0-4,3). The prevalence of anti-HDV among HBsAg-positive participants was determined as 12,5% (95% CI, 4,4-28,7). While the HBV d and HDV I genotype make up 100% of associated infections, the HCV genotype distribution was found as 1b 60%, 3a 30%, and 2c 10%. As a result of mutational analysis and drug resistance in the same patients, a patient with subtype 1b has reduced sensitivity to the Y93C/H mutation in the NS5A region associated with the resistance of velpatasvir, elbasvir, ledipasvir, daclatasvir and sofosbuvir associated with the L159F mutation in the NS5B region. Also I132V, M175L; changes in the amino acids A39V, Q80G, S122G, Q30R / H, H58P and C316N were detected.