Japon bıldırcınlarında civciv kalitesi ile bazı verim özellikleri arasındaki genetik ve fenotipik ilişkiler
Genetic and phenotypic relationships between chick quality and some yield characteristics in japanese quail
  1. Tez No: 634326
  2. Yazar: EMRE AYDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştirme ve Islahı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Günlük yaştaki civciv kalitesi satılabilir ürün miktarını doğrudan etkilediğinden dolayı büyük ekonomik önem taşımaktadır. Ticari üretimde civciv kalitesi nicel ve nitel bazı yöntemlerle belirlenmektedir. Nitel yöntemlerden olan Tona ve Pasgar skoru, son yıllarda araştırmacıların ilgisini çekmektedir. Bu çalışmada Japon bıldırcınlarında bir günlük yaştaki civcivlerde Tona ve Pasgar Skor yöntemi kullanılarak kalite puanları ve diğer verim özellikleri ile bunlara ait kalıtım derecesi tahminleri ile diğer özellikler ile aralarındaki genetik ve fenotipik ilişkilerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Literatürde kanatlı türlerinde civciv kalitesinin nitel yöntemlerle tespit edilmesi sonucunda elde edilen değerlere ilişkin kalıtım derecesi tahminleri ve bunların verim özellikleriyle aralarındaki genetik ilişkileri konu eden herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Araştırmada daha önce herhangi bir seleksiyon denemesine tabi tutulmamış toplam 42 erkek ve 126 dişi damızlık bıldırcından elde edilen 867 birey denemenin hayvan materyalini oluşturmuştur. Kuluçkadan çıkan civcivler kuruyana kadar beklenip ardından kanat numarası takılmış ve akabinde Tona ve Pasgar yöntemleriyle civciv kalite puanları belirlenmiştir. Civcivlere kanat numarası takılmasıyla pedigri kayıtları oluşturulmuş, deneme boyunca bu kanat numaraları kullanılarak çıkıştan sekizinci haftaya kadar olan tüm haftalık tartımlar ve sekiz haftalık yaşta gerçekleştirilen kesim-karkas ölçümleri bireysel olarak elde edilmiştir. Gompertz doğrusal olmayan regresyon fonksiyonu ile bıldırcınların büyüme eğrilerinin analizleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada günlük yaştaki bıldırcın civcivlerinin Tona ve Pasgar skor yöntemleri kullanılarak belirlenen kalite puanlarının ortalamaları sırasıyla 98.69 ve 9.80 olarak bulunmuştur. Çıkıştan sekizinci haftaya kadar canlı ağırlık ortalamaları da sırasıyla 8.06, 22.77, 36.45, 55.48, 76.36, 95.05, 114.59, 132.51, 150,71 g olarak bulunmuştur. Gompertz modelinin β0, β1 ve β2 parametrelerine ilişkin ortalamalar sırasıyla 253.25, 3.25, 0.038 olarak bulunurken, modelin bükülme noktası yaşı ve ağırlığına ilişkin ortalamaların sırasıyla 35.60 gün ve 93.37 g olduğu belirlenmiştir. Denemede sekiz haftalık yaşta kesilen bıldırcınların sıcak karkas, taşlık, yürek, karaciğer, abdominal yağ ve yenilebilir iç organ ağırlıklarına ilişkin ortalamalar 108.27, 3.77, 1.44, 3.22, 1.62 ve 8.44 g olarak bulunmuştur. Soğuk karkas ağırlık ortalaması 112.89 g, göğüs, but ve sırt-boyun ağırlık ortalamaları sırasıyla 42.98 g, 25.94 g ve 33.41 g şeklindedir. Çalışmada sıcak karkas randıman ortalaması % 71.79, soğuk karkas randıman ortalamasıı % 74.86 olarak tespit edilmiştir. Tona ve Pasgar skor yöntemleriyle belirlenen civciv kalite özellikleri için hem tek özellikli yöntem ile hem de çok özellikli yöntem ile tahmin edilen kalıtım dereceleri düşük seviyeli olarak bulunmuş olup, sırasıyla 0.08 ve 0.09'dur. Japon bıldırcını civcivlerinin kuluçkadan çıkış ağırlığı için kalıtım derecesi 0.41-0.40 olarak bulunurken; haftalık canlı ağırlıklara ilişkin kalıtım derecesi tahminlerinin tümü (0.42-0.58) yüksek seviyelidir. Benzer şekilde sıcak karkas, soğuk karkas, yenilebilir iç organlar ve karkas parçalarının ağırlıkları için orta-yüksek seviyeli kalıtım dereceleri tahmin edilirken, abdominal yağ ağırlığı için tahmin edilen kalıtım derecesi düşük seviyelidir. Civciv kalitesi özelliğinin diğer verim özellikleriyle olan genetik ilişkileri de düşük seviyeli ve -0.10 ile 0.10 aralığında tahmin edilmiştir. Bunun yanında günlük yaşta civciv kalitesinin Tona ve Pasgar yöntemleriyle elde edilen değerleri arasındaki fenotipik ve genetik korelasyon katsayılarının pozitif yönlü ve kuvvetli (her ikisi de 0.82) bulunmuş olması, söz konusu ölçüm yöntemleriyle elde edilen sonuçlar arasındaki tutarlılığı göstermektedir. Çalışmadan elde edilen sonuçlar göz önünde bulundurulduğunda, bıldırcınların bir günlük yaştaki civciv kalitesi ile çalışmada ele alınan çoğu verim özelliğiyle istatistiksel olarak önemli bir ilişki içerisinde olduğunu söylemek de mümkün değildir. Tona ve Pasgar yöntemleriyle belirlenen civciv kalitesi özelliklerinin oldukça düşük seviyeli kalıtım derecesine sahip olmaları ve diğer verim özellikleri ile de düşük genetik ilişkili olmaları nedeniyle ıslah çalışmalarında seleksiyon indekslerine eklenmesinin güç olduğu düşünülmektedir. Civciv kalitesi özelliği için meydana gelen varyasyon incelendiğinde, toplam varyansın Tona skorun için toplam varyansın % 4.06'sı, Pasgar skoru için de toplam varyansın % 4.48'i genetik faktörler tarafından açıklanabilirken, geriye kalan çevreden kaynaklı varyansın oranlarının sırasıyla % 95.94 ve % 95.52 olduğu görülmüştür. Bu durumda söz konusu ıslah çalışmalarında civciv kalitesinin iyileştirilmesi amacıyla bu özelliğin damızlık değerinin kullanılmasının yerine civciv kalitesini etkileyen nem sıcaklık gibi çevresel şartların iyileştirilmesi üzerinde durulması tavsiye edilebilir.
Özet (Çeviri)
The one day old chick quality is the great economic importance as it directly affects the quantity of salable products. In commercial production, the chick quality is determined by some quantitative and qualitative methods.Tona and Pasgar score methods which are among qualitative methods have attracted the attention of researchers in recent years. In this study, using the Tona and Pasgar score methods in one-day-old chicks in Japanese quail, it was aimed to determine the quality scores and other yield characteristics, their estimates of heritability, genetic and phenotypic relationships among them. In the literature, there are no studies on the heritability estimates of the values obtained from the determination of the chick quality by the qualitative methods for poultry species, their yield characteristics and the genetic relationships between them. In the research, 867 quail obtained from 42 male and 126 female breeder quail, which have not been subjected to any selection before, constituted the animal material of the experiment. Chicks from hatch were waited until they dry and then the wing number was attached and then chick quality scores were determined using Tona and Pasgar methods. Pedigree records were created with the wing numbers attached to the chicks, all weekly weighing from hatch to eighth week age and slaughter-carcass measurements performed at the age of eight weeks were obtained individually during the trial using these wing numbers.The growth curves of quail were analyzed by Gompertz nonlinear regression function. In the study, the mean quality scores of the daily quail chicks using Tona and Pasgar score methods were found to be 98.69 and 9.80, respectively. Body weight averages from hatch to eighth week age were also found as 8.06, 22.77, 36.45, 55.48, 76.36, 95.05, 114.59, 132.51, and 150.71 g, respectively. While the averages for the β0, β1 and β2 parameters of the Gompertz model were found as 253.25, 3.25, 0.038, respectively. The average values for the inflection point age and weight of the model were 35.60 days and 93.37 g, respectively. In the trail, the average weight of quails slaughtered at the age of eight weeks old was found as 108.27, 3.77, 1.44, 3.22, 1.62 and 8.44 g. Cold carcass weight average is 112.89 g, breast, leg and back-neck weight averages are 42.98 g, 25.94 g and 33.41 g respectively. In the study, the average of hot carcass yield was 71.79 % and the average value of cold carcass ratio was 74.86 %. For the chick quality characteristics determined by the Tona and Pasgar score methods, the heritability levels estimated by both the single-trait method and the multi-trait method were found to be low and were 0.08 and 0.09, respectively. The heritability estimates of Japanese quail chicks from hatch to eight weeks age were found to be 0.41-0.40; all of the heritability estimates for the weekly live weights (0.42-0.58) are high. Similarly, moderate to high levels of haritability are estimated for the weights of hot carcass, cold carcass, edible internal organs and carcass parts, while the estimated heritability for abdominal fat weight was low. Genetic relationships of chick quality traits with other yield traits were also low and estimated between -0.10 and 0.10. In addition, the fact that the phenotypic and genetic correlation coefficients between the values obtained by Tona and Pasgar methods at one day age were found positive and strong (both 0.82) showed the consistency between the results obtained by these measurement methods. Considering the results obtained from the study, it is not possible to say that there are not statistically significant relationships with the quality of chicks and most of the yield characteristics in Japanese quail. It is thought that it is difficult to add to the selection indexes in genetic improvement studies, since the chick quality characteristics determined by Tona and Pasgar methods have a very low level of heritability. When the variation that occurred for the chick quality trait was examined, 4.06 % of the total variance for the Tona score of the total variance and 4.48 % of the total variance for the Pasgar score were found to be 95.94 % and 95.52 %, respectively. In this case, instead of using the breeding value of this trait in order to improve the chick quality in these breeding studies, it may be advised to focus on improving environmental conditions such as humidity temperature affecting chick quality.