Madenköy ve dolaylarında bulunan altın cevherleşmesinin kökensel incelemesi
Investigation of genesis of gold mineralization in Madenköy area
  1. Tez No: 634325
  2. Yazar: AHMET SÜNGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA AKYILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Çalışma alanı Orta Toroslarda (Madenköy/Niğde) yer almaktadır. Cevherleşmelerin büyük bir kısmı Bolkardağ mermerinin kuzeye devrik antiklinalinin kuzey kanadında yer almaktadır. Yan kayaçlar, iki grup altında incelenmiş ve bunlar sırasıyla intrüzif nitelikli derinlik ve yarıderinlik kayaçları ve bu kayaçların kestiği genellikle mermer karakterindeki metamorfik kayaçlardır. Sondajlardan derlenen felsik yarıderinlik kayalarına ait nadir toprak elementler (REE) ve tektonomagmatik sınıflandırma diyagramları, bu felsik intruzif kayaçların volkanik yay (aktif kıta kenarı) tektonik ortamında oluştuğuna işaret etmektedir. İncelemede alanındaki birincil cevherleşme; Pirit, kalkopirit, molibdenit, sfalerit ve galenitten oluşan sülfürlü minerallerden oluşmaktadır. İkincil cevherleşmeler ise smitsonit ile birlikte anglezit, serüzit, hidrozinkit, ve limonit gibi oksitli ve karbonatlı minerallerden oluşmaktadır. Au mineralleri limonitlerin içerisinde yer almaktakdır. Bu cevherleşmelere kalsit ve kuvars eşlik etmektedir. Cevherleşmeler tektonizmaya bağlı gelişen karstik boşluklar ile bunların kenarlarındaki kırklar içerisine yerleşmiştir. Cevher minerallerini oluşturan kükürtün kanağını belirlemek için galen minerali üzerinde kükürt izotop analizleri yapılmıştır. Analiz sonuçlarına göre galen örneklerinde 34S %o değerleri 4.7 ile 7,00 arasında değişmektedir. 206Pb/204Pb (238U kaynaklı 206Pb'nın, 204Pb'e oranı) değerleri oldukça dar aralıkta (18.998-18,563) değişim göstermektedir. Elde edilen veriler; Bolkardağ bölgesindeki cevherleşmenin birincil olarak hidrotermal kökenli olduğu ve mineralizasyonu meydana getiren eriyiklerin Horoz graniti-granodiyoritinden kaynaklandığı ve sonrasında sülfürlü cevherleşmenin oksidasyona uğraması ve karstlaşmnın etkisi ile bugünkü konumunu kazandığı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The study area is located in Central Taurus (Madenköy / Niğde). Most of the mineralizations are located in the northern wing of the anticline overturned north of the bolkardag marble. The host rocks were examined under two groups, and these are dyke-type igneous rocks and metamorphic rocks, usually marble character, cut by these rocks. Rare earth elements (REE) and tectonomagmatic discrimination diagrams of felsic intrusive rocks collected from the drillings indicate that these felsic intrusive samples are formed in the volcanic arc (active continental margin) tectonic environment. The primary mineralization in the study area consists of sulfide minerals consisting of Pyrite, chalcopyrite, molybdenite sphalerite, galena. Secondary mineralizations consist of oxidized and carbonated minerals such as anglezite, serusite, hydrozinkite, and limonite together with smitsonite. Au minerals are located in limonites. These mineralizations are accompanied by calcite and quartz. The mineralizations are located within the karstic cavities that develop due to tectonism and the forties on the edges of them. Sulfur isotope analyzes were performed on the galena mineral in order to determine the origin of the sulfur forming the ore minerals. According to the results of the analysis, 34S% values in galena samples vary between 4.7 and 7.00. The values of 206Pb / 204Pb (the ratio of 206Pb from 238U to 204Pb) vary within a very narrow range (18.998-18.563). The mineralization in Bolkardağ region is thought to be primarily hydrothermal in origin, the mineralizations that make up the mineralization are mainly related to Horozköy granite-granodiorite, and they take their current position due to the oxidation and sulfurization of sulphide mineralization.