Konvansiyonel ve alternatif sistemlerde yetiştirilen Japon bıldırcınlarında büyüme, kesim-karkas ve bazı davranış özelliklerinin karşılaştırılması
Comparison of growth, slaughter-carcass and some behavior characteristics of Japanese quails grown in conventional and alternative
  1. Tez No: 634327
  2. Yazar: KÜBRA MELİS SABUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN NARİNÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu araştırma farklı yetiştirme koşullarının bıldırcınların performans, refah ve davranış özelliklerine etkilerinin ortaya konması amacıyla yürütülmüştür. Araştırmanın hayvan materyalini günlük yaştaki 630 adet Japon bıldırcın civcivi oluşturmuştur. Çıkış ağırlıkları tartılıp kanat numarası takılan civcivler, şansa bağlı olarak yetiştirme sistemine göre her grupta iki tekerrürlü olacak bir şekilde barınma alanlarına aktarılmıştır. Bu çalışmada konvansiyonel katlı kafes (240 bıldırcın/göz, yer kafesi 240 bıldırcın/göz) ve zenginleştirilmiş kafes (150 bıldırcın/göz) kullanılmıştır. Karışık cinsiyette barındırılan bıldırcınların çıkıştan kesim yaşı olan 56. güne kadar tüm haftalık canlı ağırlıkları bireysel olarak ölçülmüş, tonik immobilite, ayak tabanı dermatiti, tüy skoru, üçüncü ve sekizinci haftada bilateral simetri, sekizinci haftada yürüyüş skoru ve beşinci haftada açık alan testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to reveal the effects of different rearing systems on performance, welfare and behavioral characteristics in Japanese quail. The animal materials of the study were consisted of 630 Japanese quail chicks. At the one-day old, the hatch weights of the chicks were weighed and the wing number was attached and they were transferred to the brooder cages with two repetitions in each group depending on the rearing system. In this study, conventional layer cages (240 quail), conventional deep litter cages (240 quail) and enriched cages (150 quail) were used. All individual body weights of mixed-sex quails from hatch to slaughter day were measured weekly. Focal sampling, tonic immobility, dermatitis, and feather score were measured in quails every week. In addition, bilateral symmetry in the third and eighth weeks, gait score in the eighth week and open field area tests in the fifth week were performed.