Protein profiling of inflammation-mediated migration in prostate cancer
Prostat kanseri gelişiminde inflamasyon aracılıklı migrasyonun protein profilinin tanımlanması
  1. Tez No: 634350
  2. Yazar: IRODA SAYDULLAEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL SAMİ KORKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyomühendislik, Onkoloji, Science and Technology, Bioengineering, Oncology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Proteinler, kanserle ilişkili biyolojik süreçlerde önemli bir rol oynarlar. Proteinlerin değişmiş ekspresyon seviyeleri, kritik hücresel yolakları ve etkileşimli ağları regulasyonunu etkileyebilirler. İnflamasyonla ilişkili diferansiyel olarak eksprese edilen proteinler, PKa hücre göçünü ve istilasını teşvik etmede önemli bir rol oynar, ama mekanizma tam olarak bilinmemektedir. Bu proteinlerin proteomik analizi, metastaz mekanizmasını açıklığa kavuşturmaya, terapötik hedefleri keşfetmeye ve protein varyasyonları yoluyla tanı için biyobelirteçler üretmeye yardımcı olabilir. Bu tez çalışması kapsamında inflamatuar mikroçevrede metastatik özellik kazanan prostat kanseri hücrelerindeki fonksiyonel değişikleri karakterize etmek için protein profilleme analizi gerçekleştirildi ve bu süreçte prostat kanserinde tümör baskılayıcı fonksiyona sahip NKX3.1 geninin önemi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Proteins play an essential role in the biological processes associated with cancer. Their altered expression levels can deregulate critical cellular pathways and interactive networks. Inflammation related differentially expressed proteins play an important role in promoting prostate cancer (PCa) cell migration and invasion, though the mechanism of action is not fully known. Proteomic analysis of these proteins could help elucidate the mechanism of metastasis, discover therapeutic targets, and generate biomarkers for diagnosis through protein variations. In this study, protein profiling analysis was performed to characterize the functional changes in prostate cancer cells which acquired metastatic features in the inflammatory microenvironment and the importance of NKX3.1 gene with tumor suppressor function in prostate cancer was investigated.