Over kanseri farkındalık ölçeği (ovarian cancer awareness measure)'nin geçerlik ve güvenirlik çalışması
Validity and reliability of ovarian cancer awareness measure
  1. Tez No: 634349
  2. Yazar: HİLAL EVGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışmada over kanserinin erken tanısında farkındalık oluşturması amacıyla Ovarian Cancer Awareness Measure'nin Türkçe'ye geçerlik ve güvenirliğinin sağlanması amaçlanmaktadır. Çalışma Mayıs-Aralık 2019 tarihlerinde Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde yürütülmüştür. Çalışmaya 18 yaş üstü, anadili Türkçe olan, okuma yazma bilen ve gönüllü 300 kadın dahil edilmiştir. Test tekrar test yöntemi için ayrıca 30 kadın ile veri toplanmıştır. Ölçek dil ve kapsam geçerliği için KGİ skorları 0,90 ve üzerindedir. Ölçek faktör analizi sonucunda tek boyutludur ve en düşük faktör yükü 0,428'dir. DFA uyum indeksleri istenilen düzeydedir. Ölçeğin iç tutarlılığı için Cronbach Alfa sayısı belirtiler ve risk faktörleri bölümleri için sırasıyla 0,768 ve 0,837'dir. Madde toplam korelasyon kat sayısında 0,30 altında hiçbir değer saptanmamıştır. Ayrıca madde silindiğinde ölçeğin Cronbach Alfa'sını yükseltecek hiçbir madde bulunmamıştır. Test tekrar test korelasyon kat sayı değerleri belirtiler için 0,808, risk faktörleri için 0,865, randevu alma zamanı için 0,968 ve hastalık yaş insidansı bilme için 0,810 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to ensure the validity and reliability of Ovarian Cancer Awareness Measure in Turkish in order to raise awareness in the early diagnosis of ovarian cancer. The study was carried out in Okmeydanı Training and Research Hospital between May and December 2019. The study included 300 women over the age of 18, whose native language is Turkish, literate and volunteering. Data were collected with 30 women for the test-retest method. For scale language and scope validity, CVI scores are 0.90 and above. The scale is onedimensional as a result of factor analysis and the lowest factor load is 0.428. CFA fit indices are at the desired level. The Cronbach Alpha number for the internal consistency of the scale is 0.7768 and 0.837 for the symptoms and risk factors sections, respectively. There was no value below 0.30 in the total correlation coefficient of the item, and when the item was deleted, no item was found to raise the Cronbach's Alpha of the scale. The test-retest correlation coefficient values were calculated as 0.808 for symptoms, 0.865 for risk factors, 0.968 for appointment time, and 0.810 for disease age incidence.