Geçici sezgisel fuzzy metrik uzaylar
Temporal intuitustic fuzzy metric spaces
  1. Tez No: 634358
  2. Yazar: KÜBRA TUNÇDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH KUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu tez çalışmasında, geçici sezgisel fuzzy metrik uzaylar tanımlanmış ve bazı temel topolojik özellikleri incelenmiştir. Atanassov tarafından tanımlanan geçici sezgisel fuzzy kümelerin üye olma ve üye olmama dereceleri zamana bağlı olarak değişmektedir. Benzer bir yaklaşım ile sezgisel fuzzy metrik uzaylar kavramında tanımlanan yakın olma ve yakın olmama derecelerinin de zamana bağlı olarak değişmesi fikrini temel alan bu yeni yaklaşım ile geçici sezgisel fuzzy metrik uzaylar kavramı ortaya çıkmıştır ve bu kavramla geçici sezgisel fuzzy topoloji tanımları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, temporal intuitionistic fuzzy metric spaces are defined and some basic topological properties are examined. The degree of membership and non-membership of temporal intuitionistic fuzzy sets which is defined by Atanassov varies depending on time. With this similar approach, based on the idea that the degree of closeness and non-proximity, which are defined in the concept of intuitive fuzzy metric spaces, change with time, the concept of temporary intuitive fuzzy metric spaces has emerged and the definitions of temporary intuitive fuzzy topology have been examined with this concept.