Nati Mustafa ve Edhem-Name mesnevisinin tenkidli metni ile incelenmesi
Criticized text and examination of Nati Mustafa and Edhem Name's masnevi
  1. Tez No: 63437
  2. Yazar: HALİT BALKAYA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CEVAT YERDELEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ NA*TÎ MUSTAFA VE EDHEM-NÂME MESNEVİSİNİN TENKİDLİ METNİ İLE İNCELEMESİ Danışman: Yrd.Doç.Dr.Cevat YERDELEN 1997, Sayfa: 188 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Cevat YERDELEN Bu çalışmada 17. yy. sonları İle 18. yy. başlarında yaşamış olan İstanbullu Nactl Mustafa'nın eserlerinden olan Edhem- nâme mesnevisi incelenmiştir. Çalışmanın giriş bölümünde, Edehem-nâme'nin Sabit'in Edhem ü Hümâ'sıyla karıştırılmasını dikkatlere sunmaya çalıştık. Zira bugüne kadar kaynaklarda bu iki şairin mesnevileri birbirine karıştırılmıştır. Nacti Mustafa, Sabit'in gölgesinde kalmıştır. Bu durum şair için bahtsızlık olmuştur. Bu karışıklığın giderilmesine çalıştık. Ayrıca Edhem ü Hümâ yazan diğer şairlerimizi belirttik. Birinci bölümde; şairin hayatı, edebi şahsiyeti ve eserleri tanıtılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, Mesnevinin incelemesi yapılmıştır, inceleme iki bölümden oluşmaktadır, önce“Edhem-nâme'nin iç Yapısı”başlığı altında eserin özeti, kahramanlar, islâmî unsurlar, iktibaslar, şahıslar, şehirler, kozmik âlem araştırılmıştır. Bu bölümün ikinci kısmında ise“Edhem-nâme'nin Dış Yapısı”başlığı altında vezin, kafiye, redif, dil ve anlatım, edebî sanatlar, deyimler belirtilmiştir. Edhem-nâme'nin yedi nüshasını tesbit ettik. Bunlardan üç nüsha esas alınarak metin oluşturulmuştur. Nacti Mustafa'nın Edhem-nâme'si dışında dört eseri daha vardır. Bunlar: Mürettep bir Dîvân, Kaside-i Emâl-i Tahmisi, Rücû'uş-Şeyhi ilâ sıbah, Hilye-i Aşare-i Mübeşşere. Bu çalışmamızla dîvân şairlerimizden birisinin daha gün ışığına çıkarılmasına gayret ettik.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT MASTER THESIS CRITICIZED TEXT AND EXAMINATION OF NATİ MUSTAFA AND EDHEM NAME'S MASNEVI Halit BALKAYA Supervisor: Assist. Doç.Dr.Cevat YERDELEN 1997, Page: 188 Jury: Assist. Doç.Dr.Cevat YERDELEN In this study; of the works of Nati Mustafa From Istanbul who lived between late 17 th century and early 18 th century, Edhem-name masnevi is examined. In the introduction, we tried to call attention for confusing of Edhem-name to Sabit's Edhem-ü Hüma. But until today, in the sources mesnevis of these two poets have been confused to each other. Sabit has surpassed to Nati Mustafa. This condition has been bad luck for the poet. We tried to remove this confussion. Furthermore we pointed out the other poets wrote Edhemü Hüma. At the first part; life, literature personality and works of poet are proved. At the second part of the study, examination of Masnevi is made. This study is composed of two parts. At first, under the title of“Internal structure of Edhem Name”abstract of works, herbes, Islamic components, quotations, persons, cities, cosmic universe are explored. At the second section of this part, under the title of“External Structure of Edhem name”metre, rhyme, hanguage and expression, literature arts, idioms are emphasized. We determined seven copies of Edhem name. Text is performed by taking three copies as a have. Nati Mustafa has also four works out of Edhem-name: Mürettep Bir Divan, Kaside-i Emal-i Tahmisi, Ructfus-Seyhi ila Sıbah, Hilye-i Asare-i Mübeşşere. We tried to bring one of our divân poets to light in this study.