Milli Mücadelede eğitim ve öğretmenler
- Tez No: 644765
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN BEYOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Tarih, Türk İnkılap Tarihi, Education and Training, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Eğitim, bir devletin çağdaş ve medeniyet seviyesini gösteren en önemli unsurlardan biri olarak kabul edilmektedir. Bu çalışmada öğretmenlerin bir ülkenin en zor koşullarında dahi eğitim sisteminin en temel ve en öncelikli esaslarını oluşturduğu temel alınmıştır. Türk eğitim tarihi, öğretmen yetiştirme açısından ele alındığında ise çok zengin bir tecrübeye sahip olduğu ancak mevzu, nitelikli öğretmen yetiştirmeye geldiğinde bu durum günümüzdeki Türk eğitim sisteminin en temel sorunu teşkil etmektedir. Çünkü eğitim ve öğretimde nitelikli bir öğretmenin yerini dolduracak bir unsur bulunmamaktadır. Atatürk, sosyal toplumumuzu gerçek amaca mutluluğa ulaştırabilmek için iki orduya ihtiyacın olduğunu biri vatanın hayatını kurtaran asker ordusu, diğeri de milletin geleceğini yoğuran kültür ordusu olduğunu söylemiştir. Balkan ve Birinci Dünya Savaşları, eğitim seviyesinin ileri doğru taşınmasına mani olmuştur. Öğretmenlerin, öğrencilerin cephelerde görev alması okulların bazı bölgelerde kapanmasına sebebiyet vermiştir. Onu takip eden Milli Mücadele döneminde öğretmenler işgal bölgelerinde etkin rol oynamışlar, bağımsızlık mücadelesinin her safhasında halkın doğru bilgilendirilmesi için birçok yazı kaleme almışlar ve ulusun milli bilincinin ayakta kalabilmesi için yurdun dört bir yanında mitingler düzenlemişlerdir. Özellikle dönemin okulları, bu protestoların konuşmalarının yapıldığı yer halini almıştır. Milli Mücadelenin başladığı yıllarda Batı Anadolu'da ve Türk Yurdu'nun birçok işgal yerinde okullar basılmış ve eğitim-öğretim kısmi de olsa yapılamaz hale gelmiştir. Milli Mücadelede bu vatanperverliği gösteren eğitim neferleri, dönemin vermiş olduğu zor imkânlara istinaden maaşlarını çoğu zaman alamamışlar ve bu durum onların yoksulluk ve sıkıntı çekmelerine neden olmuştur. Ve bu durumun sonucu olarak öğretmenlerin yapmış oldukları grevlerin neden ve sonuçlarını detaylı bir şekilde belirttim. Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 23 Nisan 1920'de açılması ile Milli Mücadele hareketinin kadrolarının iyi tanınması, meclisteki öğretmen mebusların mücadeleye katkıları, azim ve kararlı duruşları, meclisin öğretmen maaşları ile ilgili sorunun çözülmesine ilişkin yapmış olduğu bütçe çalışmaları ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Mustafa Kemal Atatürk'ün eğitim, öğretmenler ve ilköğretim hakkındaki görüşleri tespit edilmiş, yeni Türk Eğitim sistemi oluşturulurken yapmış olduğu devrimler, plan ve programların onun faaliyetlerine nasıl yansıdığı üzerinde durulmuştur.“Cumhurbaşkanı olmasaydım Milli Eğitim Bakanı olmak isterdim”diyen Atatürk'ün bu sözü aslında eğitime ne kadar önem verdiğinin çok mühim bir göstergesidir. Milli mücadele dönemi öncesinde ve sonrasında Türk milletinin çağdaşlaşması, cehaletinin yok edilmesi ve eğitimin geniş halk kitlelerine yayılmasının zorunluğunu her fırsatta dile getirmiştir. İşte buna binaen toplumun dünyadaki tüm gelişmeleri öğrenip ayak uydurabilmesi için Sakarya Savaşı'nın en çetin anları demeyip 15 Temmuz 1921'de Maarif Kongre'sini toplamıştır.
Özet (Çeviri)
Education is considered as one of the most important elements that show the contemporaneousness and civilization level of a state. This study is based on the fact that teachers constitute the most basic and priority principles of the education system even in the most difficult conditions of a country. Turkish education history has a very rich experience in terms of teacher training, but when it comes to training qualified teachers, this is the main problem of today's Turkish education system. Because there is no substitute for a qualified teacher in education and training. Ataturk said that you need two armies to bring our social society to the real purpose and happiness, one is the army that saves the life of the homeland and the other is the culture army that knead the future of the nation. Balkan and First World Wars prevented the education level to be carried forward. The fact that teachers and students took part in the facades caused schools to close in some regions. During the Nati onal Struggle that followed, teachers played an active role in the occupation areas, wrote many articles to inform the public at every stage of the struggle for independence, and held rallies across the country to survive the national consciousness of the nation. Especially the schools of the period became the place where the speeches of these protests were made. In the years when the National Struggle began, schools were raided in Western Anatolia and many occupation areas of the Turkish soil, and even partial education has become impossible to maintain. Education enlistees who showed this patriotism in the National Struggle often did not receive their salaries due to the difficult situations of the period, and this caused them poverty and distress. As a result of this situation, the reasons and results of the teachers' strikes are also given in detail. With the opening of Grand National Assembly of Turkey on 23 April 1920, better recognition of the staff of the National Struggle, the contribution to the struggle of the teacher deputies in the parliament, their determination and resolute stance, budget works of the parliament on solving the problem related to teacher salaries are discussed in detail. Mustafa Kemal Atatürk's views on education, teachers and primary education were determined, and the revolutions, plans and programs that he made while creating the new Turkish Education system were emphasized on his activities.“If I had not been the President, I would have liked to be the Minister of National Education.”Atatürk's statement is a very important indicator of how much he attached significance to education. He expressed the necessity of the modernization of the Turkish nation, the destruction of ignorance and the spread of education to wide masses at every opportunity. Therefore, in order to make society learn and keep up with all the developments in the world, without thinking that is the most difficult moments of the Sakarya War and gathered the Education Congress on July 15, 1921.