Erzurum'daki evli çiftlerin evlilik ilişkilerinin değerlendirilmesi
The Evaluation of the marriage relationships in married in Erzurum
- Tez No: 63436
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİKRİ KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
I ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ERZURUM'DAKİ EVLİ ÇİFTLERİN EVLİLİK İLİŞKİLERİNİN DE?ERLENDİRİLMESİ Munise TURAN Danışman: Yrd.Doç.Dr.Fikri KOKSAL 1997, Sayfa 92 Jüri: Yrd.Doç.Dr.Fikri KOKSAL Evlilik yılı ile evlilikte güven, bağımlılık, kopukluk ve kontrolcülük arasında ilişkinin araştırıldığı bu araştırmada, Erzurum'da yaşayan evli çiftler ile bu çalışma gerçekleştirilmiştir. 25 kadın ve 25 erkek olmak üzere 50 kişi araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Araştırmaya katılan denekler eşleriyle birlikte çalışmaya alınmış, Kabakçı ve arkadaşları tarafından geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan“Birtchnell Eş Değerlendirme Ölçeği”verilmiştir. Bu ölçek evlilik ilişkisi içinde, eşlerin birbirini nasıl değerlendirdiklerini ölçmeye yönelik bir ölçüm aracıdır. Bulgularımız, kadınlarda evlilik yılı ile evlilikte güven, bağımlılık, kopukluk, kontrolcülük arasında anlamlı bir ilişkinin olmadığı yönündedir. Erkeklerde ise evlilik yılı ile güven alt boyutu arasında anlamlı bir ilişki bulunmuştur. A
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT MASTER THESIS THE EVALUATION OF THE MARRIAGE RELATIONSHIPS IN MARRIED IN ERZURUM Munise TURAN Danışman: Yrd.Doç.Dr.Fikri KOKSAL 1997, Page 92 Jury: Yrd.Doç.Dr.Fikri KOKSAL In our thesis we have examined the duration of marriages the depandability, the depency, the detachmen and the directiveness of those marriages in the couples live in Erzurum We have chosen totally 50 person; 25 women and 25 men for our investigation. The couples are taken together with their wives or husbands and were given“Birtchnell Partner Evoluation Scale”a reliability and validity examination (scale) brought by Kabakçı and his friends. This scale evaluates the partners in o marriage relationship at home. Our findings appear that there is not significant relationship between the duration ot the marriage and the depandibility, the dependency, the detachmen and directiveness in women. As for men, however, the significant relationship between the duration of the marriage and the depandibility has been founded.