Ölçek ekonomileri açısından Türk imalat sanayiinin ampirik bir analizi
  1. Tez No: 63438
  2. Yazar: YUSUF AKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUAMMER YAYLALI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
ÖZET DOKTORA TEZİ ÖLÇEK EKONOMİLERİ AÇISINDAN TÜRK İMALAT SANAYİİ'NİN AMPİRİK BİR ANALİZİ Yusuf AKAN Danışman : Prof.Dr. Muammer YAYLALI 1997, Sayfa: 120 Jüri : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Bu çalışmada; Cobb-Douglas, CES ve yeni CES üretim fonksiyonları kullanılarak, 1970-1996 yıllarım kapsayan 27 yıllık bir dönem itibariyle, Türk İmalat Sanayii ve onun bütün alt sektörlerinde üretim esneklikleri, ölçeğe göre getiriler, ikame esneklikleri ve teknolojik değişme hızlan tahmin edilmiş ve kendine özgü çeşitli politika fazlarına sahip iki farklı ekonomik politikanın uygulandığı 1980 öncesi ile sonrası dönemler arasında anlamlı bir farklılığın olup olmadığı araştınlmıştır. Bu bağlamda, öncelikle durağanlık sınamaları yapılmış ve çalışmada kullanılan zaman serilerinin ADF test yöntemiyle yapılan sınamaları, seviye değerlerinin durağan olmadıklarım göstermiştir. Aynı yöntem kullanılarak yapılan sınamalarda ise serilerin birlikte bütünleşmiş oldukları anlaşılmıştır. Böylece seviye değerleri ile tahminler yapüabilmiştir. Yapılan analizler, Türk İmalat Sanayiinde geçerli olan ve üretim ilişkilerini en iyi şekilde açıklayan üretim fonksiyonunun Cobb-Douglas üretim fonksiyonu olduğunu göstermiştir. İmalat sanayiinin genelinde (gıda, orman, petrol, metal ürünleri ve taşıt araçları hariç) artan getiri şartlan hakim olmuş ve girdi artışlan ile açıklanamayan üretim artışlarının teknolojik değişme ile değil ölçek ekonomileri ile açıklanabileceği tesbit edilmiştir. Ölçeğe göre azalan getiri şartlarının hakim olduğu sektörlerde ise yüksek teknolojik değişme hızlan tahmin edilmiştir. Bu durum ise, sözkonusu sektörlerde girdi artışlanyla açıklanamayan üretim arüşlanmn ölçek ekonomileri ile değil, teknolojik değişme ile açıklanabileceği anlamına gelmektedir. Dönemler itibariyle yapılan karşılaştırmalarda; gıda, orman, petrol, toprak ve metal ürünleri sektörlerinde 1980 öncesi ve sonrası dönemler arasında farklılaşmanın anlamlı bir düzeyde bulunmadığı, buna karşın diğer bütün sektörlerde farklılaşmanın anlamlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Ph.D. THESIS AN AMPIRICAL ANALYSIS OF TURKISH MANUFACTURING INDUSTRY IN TERMS OF SCALE ECONOMIES Yusuf AKAN Supervisor : Professor Muammer YAYLALI 1997, Page: 120 Jury : Professor Muammer YAYLALI In this study, production and substitution elasticities, returns to scale, and technological change speeds in Turkish manufacturing industry and its all sub-sectors for a 27-year period of time from 1970 to 1996 are estimated, using Cobb-Douglas, CES, and new CES production functions. It is also examined if there is a meaningful difference between two periods (pre and post 1980) in which two different economic policies that have unique policy bases were in force. At this context, first of all, stationarity test for time series used in this study is carried out through ADF test method. The result of the test has shown that the level values were not stationary. In the tests using the same method it is found out that the series were cointegrated. Thus, the level values were used in the estimation. The analyses we have done indicate that the production function which is valid in Turkish manufacturing industry and explains production relationships in the best way is Cobb-Douglas production function. The conditions of increasing returns to scale are dominant in the most part of the manufacturing industry (excluded food, forest petroleum, metal products, and motor vehicles) and it is determined that the production increase which can not be explained by input increase could be explained by scale economies, not by technological change. High speeds of technological change were estimated in the sectors which the conditions of decreasing returns to scale are dominant. It means that in those sectors the production increases which cannot be explained by input increase can be explained by technological change, not by scale economies. In the periodical comparisons it has been found that the differentiation between the two periods (pre and post 1980) isn't in a meaningful level in food, forest land, and metal products sectors, although it is substantial in the all other sectors.