Enerji verimli sürdürülebilir akıllı ulaşım planlaması ve uygulamalarının değerlendirilmesi: Kayseri kent içi ulaşımı
An analysis of energy efficent sustainable smart transport planning and applications: A case study of Kayseri urban transport
  1. Tez No: 634372
  2. Yazar: OĞUZ FATİH BAYRAKTAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDA ÇALIŞIR HOVARDAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Şehircilik ve Bölge Planlama, Transportation, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Son yıllarda kent içi ulaşımda teknolojik gelişmelerle birlikte, çevreye duyarlı, sürdürülebilir ulaşım sistemleri oluşturulmasına yönelik çalışmalar önem kazanmıştır. Bu süreçte akıllı ulaşım ise, olumsuz çevresel etkilerin en aza indirilmesini amaçlayan, gündelik yaşamda yolcu, yol ve araçlar arasında bilgi ve iletişim teknolojilerini kullanan ve bu sistemleri kullanıcının hizmetine sunan önemli gelişmelerden biri olarak değerlendirilmektedir. Çoğu çalışmada belirtildiği biçimiyle, ulaşıma yönelik veri sunumu, çevreye duyarlılığın sürdürülebilir düzeyde sağlanması gibi konuları bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle ilişkilendiren sistem, akıllı ulaşım sistemi (AUS) olarak ifade edilmektedir. Bu tez, AUS ve planlamasını dünyadan ve Türkiye'den önemli örneklerle açıklamaya çalışmakta ve Kayseri kent içi akıllı ulaşımına yönelik uygulamaları değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Türkiye'de 2000'li yıllardan itibaren akıllı ulaşım kavramının gelişim gösterdiği, yönetmeliklerde sistematik planlamasının yapılması gerekliliğine yönelik hedeflerin belirlendiği görülmektedir. Bu tezde Türkiye'de yerel yönetimler tarafından geliştirilen akıllı ulaşım stratejileri ve Kayseri örneklem alanına ait uygulamalar sürdürülebilirlik, enerji verimliliği ve akıllı hareketlilik bağlamında değerlendirilmiştir. Ayrıca Kayseri'de uygulanan akıllı ulaşım teknolojileri, ulaşımda enerji verimliliği ve çevre hassasiyeti konularında kullanıcı, bisikletli, engelli bireyler ve karar verici gruplarla yarı yapılandırılmış görüşme kontrol kartı ile yapılan görüşmelerde, akıllı ulaşım planlaması çalışmalarına katkı sunacak düzeyde çeşitli bulgulara erişilmiştir.
Özet (Çeviri)
Urban transportation, both in theoretical and practical grounds, has intensified in the last decades on providing the users and transportation systems with environmentally sensitive and sustainable solutions by assessing comfortable, reliable, economical, technological developments. The concept of intelligent transportation has been considered as one of the important developments that aims to minimize negative environmental effects, use information and communication technologies. Having regard to the developments in information and communication technologies, many studies tend to define intelligent transportation systems (ITS) in terms of issues such as data presentation for transportation, ensuring environmental sensitive in a sustainable level. This study aims to construct a conceptual framework about ITS by investigating important samples from world and Turkey, and to assess applications of intelligent urban transport in Kayseri. It is seen that the concept of Intelligent Transport has developed since the 2000s in Turkey, and that the objectives of the regulations for the necessity of systematic planning have been determined. In this thesis, smart transportation strategies developed by local governments in Turkey and applications related to Kayseri sample area are evaluated in the context of sustainability, energy efficiency and smart mobility. In addition, in the interviews made with the semi-structured interviews with users, bicycles, disabled people and decision-making groups on intelligent transportation technologies in Kayseri, energy efficiency and environmental sensitivity, various findings have been reached to contribute to intelligent transportation planning studies.