19. yüzyıl ortalarında Pasinler kazasının sosyal ve iktisadi durumu
Soico-ekonomic condition of Pasinler town in middle of 19. yy. century by
- Tez No: 63439
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM AYKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ XIX. YÜZYIL ORTALARINDA PASİNLER KAZASININ SOSYAL VE İKTİSADİ DURUMU Arslantürk AKYILDIZ Danışman : Yard. Doç. Dr. İbrahim AYKUN 1997, Sayfa : Jüri: Yrd. Doç. Dr. İbrahim AYKUN Pasinler kazası,tarihin en eski devirlerinden itibaren birçok devletin hakimiyeti altında kaldıktan sonra, 1040'lı yılların başından itibaren yavaş yavaş Selçukluların hakimiyeti altına girmiş ve o günden itibaren küçük kesintiler olmasının yanında,bölgede Türk hakimiyeti devam etmiştir. 19. y.y. 'da 12 mahalle ve köyde yaşayan bölge halkının nüfusu,tahminen 2032 kişi civarındadır. Ahalinin büyük kısmının müslüman olmasına rağmen az miktarda gayr-i Müslim bulunmaktadır. Bölge halkının yandan biraz fazlası çiftçilikle uğraşırken, işçilik.esnaflık ve ticaretle uğraşanların sayılan hiç de azımsanmayacak ölçülerde idi. Halkın başlıca geçim kaynağı Taran ve Hayvancılık dır. Yetiştirilen ürünler genellikle hububat ve hayvanlan için yiyecek olarak kullandıklan ot'du. Tanm arazilerini işlemek için koşum hayvanlan beslenmektedir. Bunun yanı sum eti, sütü, derisi ve yünü için beslenen büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar da oldukça fazladır. Pasinler kazası halkından, Vergi -yi mahsusa, tanm ürünlerinden Aşar ve gayr-i Müslimler den Cizye adı altında vergi almıyordu.
Özet (Çeviri)
n ABSTRACT THE MASTER THESIS SOİCO - EKONOMİC CONDITION OF PASİNLER TOWN IN THE MIDDLE OF THE 19 YY. CENTURY BY Arslantürk AKYILDIZ Supervisor : Associate Prof.Dr. Ibrahim AYKUN Jury : Associate Prof.Dr. Ibrahim AYKUN Pasinler Town had been under the control of various tribes until it was conquerd by seljuks in the early 1041 and from that time onwards that place remained,dthough with from that time onwards that place remained,dthough with short intervals,to be under the domination of Turks. I In the 19. century,the town conised of about 12 districts and villages which had a population of about 2032 most of residents were muslims,a small number of it were non muslims. Over half of its residents dealt wiht agriculture and the remaining part consisted of those who dealt with trade and commerce. The main source of living were agriculture and animal breeding. The grown agricultural products were cereals and draught -horses to cultivate their lana. Besides they also kept caws and sheep for their milk,leather and wool. The residents of pasinler had to pay a special tax (verg-i Mahsusa ) and“aşar”tax froom their agricultural products The non - muslims had to pay a tax called“cizye”.