İslam Aile Hukukuna göre mal rejimleri
Matrimonial property in accordance whit the Islamic Family Law
  1. Tez No: 63440
  2. Yazar: VEYSEL NARGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAMZA AKTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
V ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İSLAM AİLE HUKUKUNA GÖRE MAL REJİMLERİ Veysel NARGÜL Danışman: Prof. Dr. Hamza AKTAN 1997-SAYFA: 157 Jüri: Prof. Dr. Hamza AKTAN Bilindiği üzere kan koca haklan, islam aile hukukunun en temel konusunu oluşturmaktadır. Biz bu haklan, sadece kan koca mallarının idaresi yani mal rejimleri açısından araştırmamıza konu edindik. Sanayi devrimi ile birlikte değişen sosyal ve ekonomik şartların zorlamasıyla kadınlar aktif çalışma hayatına girmişlerdir. Bunun sonucu olarak kadınlar, aile bütçesine katkı sağlamaya başlamışlardır. Evlilik birliğinin sona ermesi durumunda kan ve kocanın kendilerine ait ekonomik değerlerin ayırımında kadının aile ekonomisine kattığı değerlerin objektif kriterlerle tesbit edilmiş olmasının önem arzettiği görülmektedir. İslam aile hukukunda mal aynlığı esastır. Medeni kanunda kanuni rejim de mal ayrılığıdır. Ancak, mal birliği ve mal ortaklığı seçimlik rejim olarak kabul edilmiştir. Kazanç ortaklığı da bugün alternatif bir sistem olarak tartışılmaktadır. Biz bu çalışmamızda, İslam aile hukukunda mevcut olan mal ayrılığının esas kabul edilmesi gerektiğini; ancak alternatif sistemlerin de, mahzurlan giderildiği ölçüde uygulanabileceği sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT MASTER THESIS MATRIMONIAL PROPERTY IN ACCORDANCE WHIT THE ISLAMIC FAMILY LAW Veysel NARGÜL Supervisor: Assec Prof. Dr. Haraza AKTAN 1997-PAGE: 157 Jury: Assec. Prof. Dr. Hamza AKTAN For all we are known, the rights between spouses consist of the most principal subject in the family law. We studied this rights only in respect of the management of matrimonial properties. Because of social and economical conditions which have changed with the industrial revolution, women had participated in active work life. Therefor women had begun to help to the family budget. It is important to fixe the properties that women have gained to the family budget in according to objective criterion in case of a divorce. The principle in Islamic Family Law is separation of properties. The principle in Civil Law is the same, but union and association of properties are accepted as an elective regime. Association of earnings is also being discussed as an alternative system. In this study, it is concluded that the property separation of Islamic Family Law will be accepted as a principle, but against the new problems, alternative systems may also be applied by removing their inconveniences.