3-Metoksi katekol ile boronik asit türevlerinden elde edilen yeni bor içerikli bileşiklerin in vitro antioksidan, antikolinesteraz, antiüreaz, antitirozinaz ve sitotoksik etkinliklerinin araştırılması
Investigation of in vitro antioxidant, anticholinesterase, antiurease, antithyrosinase and cytotoxic activities of novel boron containing compounds obtained from 3-methoxy catechol and boronic acid derivatives
  1. Tez No: 634395
  2. Yazar: HAMDİ TEMEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE BAYDAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji ve Toksikoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Son yıllarda yapılan çalışmalarda, antioksidan, antimikrobiyal, antikanser ve antiviral özelliklere sahip bor içerikli bileşiklerin insan ve hayvan sağlığı üzerinde birçok olumlu etkilerin olduğu tespit edilmiştir. Dünya'da ve Türkiye'de bor içeren bileşiklerle ilgili antioksidan ve antikanser çalışmaları yapılmış olmasına rağmen,3-metoksi katekol ile boronik asit türevlerinin oluşturduğu bileşiklerin antioksidan, antikanser ve diğer aktivitelerinin araştırılma sayısı oldukça azdır. Bu tez çalışmasında, 3-metoksi katekol bileşiği ile çeşitli boronik asitler etkileştirilerek yeni bor türevli bileşikler sentezlenmiştir. 3-metoksi katekolün, 7 çeşit boronik asit türevleriyle (fenilboronik asit, 1,4-fenil diboronik asit, 4-metoksi fenilboronik asit, 6-metoksi-2-naftalen boronik asit, 3-formil fenilboronik asit, 3-formil-4- metoksi fenilboronik ve 4-sülfamoyil benzenboronik asit) 8 yeni bor bileşikleri sentezlendi ve elde edilen bileşiklerin yapıları 1H, 13C NMR, LC-MS-IT-TOF, UV-Vis., FTIR gibi cihazlar kullanılarak aydınlatıldı. Sentezlenen yeni 3-metoksi katekollü boronik asit türevli bileşiklerin antioksidan etkileri, DPPH serbest radikal süpürücü aktivitesi, ABTS katyon radikali giderim aktivitesi ve (CUPRAC) bakır indirgeme kapasitesi yöntemleri ile belinlendi. Antikolinesteraz etkileri ise asetilkolinesteraz ve bütirilkolinesteraz yöntemleri ile tayin edildi. Ayrıca antiüreaz ve antitirozinaz enzim aktivite çalışmalarıda yapıldı. Sitotoksik etkileri ise sentezlenen bileşiklerin sağlıklı, meme ve kolon kanseri hücre serileri üzerine etkileri MTT yöntemi ile belirlendi. Sentezlenen yeni bileşiklerin antioksidan aktiviteleri genel olarak yüksek çıktı.
Özet (Çeviri)
In recent studies, it has been found that boron compounds having antioxidant, antimicrobial, anticancer and antiviral properties have many positive effects on human and animal health. Although made with antioxidant and anticancer activities related compounds containing boron in the world and Turkey, the number of investigations of the antioxidant, anticancer and other activities of the compounds formed by 3-methoxy catechol and boronic acid derivatives is very low. In this thesis, new boron-derived compounds were synthesized by interacting with 3-methoxy catechol compound and various boronic acids (phenylboronic acid, 1,4-phenyl diboronic acid, 4-methoxy phenylboronic acid, 6-methoxy-2-naphthalene boronic acid, 3-formyl phenylboronic acid, 3-formyl-4-methoxy phenylboronic acid and 4-sulfamoylbenzenboronic acid). 8 new boron compounds were synthesized with 7 kinds of boronic acid derivatives of 3-methoxy catechol and the structures of the compounds obtained were illuminated using devices such as 1H, 13C NMR, LC-MS-IT-TOF, UV-Vis. The antioxidant effects of the newly synthesized 3-methoxy catechol boronic acid derivative compounds, DPPH free radical scavenging activity, ABTS cation radical removal activity and (CUPRAC) copper reduction capacity methods. Anticholinesterase effects were determined by acetylcholinesterase and butyrylcholinesterase methods. In addition, antiurease and antithyrosinase enzyme activity studies were performed. Cytotoxic effects of the synthesized compounds on healthy, breast and colon cancer cell lines were determined by MTT method. The antioxidant activities of the newly synthesized compounds were generally high.