Destinasyon imajı ve algılanan riskin, davranışsal niyete etkisi: Bodrum örneği
Impact of destination image and perceived risk on behavioral intention: The case of Bodrum
  1. Tez No: 634402
  2. Yazar: UĞURKAN SAVAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACI MEHMET YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seyahat İşletmeciliği ve Turist Rehberliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Destinasyonların turistler tarafından tercih edilmesinde destinasyon imajı ve algılanan riskin etkisi büyüktür. Destinasyonların daha fazla turist çekebilmesi için olumlu bir destinasyon imajına sahip olması ve algılanan risk düzeyinin düşük olması gerekmektedir. İmaj ve risk turistlerin seyahat öncesi algılarını etkilediği gibi seyahat sonrası algılarını etkilemekte ve turistlerin davranışsal niyetini belirlemektedir. Bu kapsamda çalışmada Bodrum destinasyonunu ziyaret eden yabancı turistlerin algıladıkları imaj ve riskin, davranışsal niyet üzerindeki etkisinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Aynı zamanda destinasyon imajının, algılanan risk üzerindeki etkiside belirlenmeye çalışılmıştır. Araştırmada veriler, anket aracılığıyla Bodrum destinasyonunu ziyaret eden yabancı turistlerden toplanmıştır. Toplanan anketler içerisinden analize uygun olmayanlar çıkarılmış ve 463 anket üzerinden istatistiki analizler gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre destinasyon imajının, algılanan risk üzerinde olumsuz ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu; destinasyon imajının, davranışsal niyet üzerinde olumlu ve anlamlı bir etkiye sahip olduğu; algılanan riskin ise davranışsal niyet üzerinde bir etkisinin olmadığı belirlenmiştir. Bu doğrultuda belirlenen üç ana hipotezden ikisi desteklenmiş, biri desteklenmemiştir. Değişkenlerin, katılımcılara ait betimleyici özelliklere göre farklılaşıp farklılaşmadığının belirlenmesi için yapılan analizler sonucunda iki ana hipotez kısmen desteklenmiştir. Bulgular, destinasyon imajının; yaş, medeni durum, meslek, seyahat türü özelliklerine göre farklılıklara sahip olduğunu; cinsiyet, eğitim durumu ve gelir durumu özelliklerine göre herhangi bir farklılığa sahip olmadığını göstermektedir. Algılanan risk açısından ise medeni durum, eğitim durumu, gelir durumu ve meslek özelliklerine göre farklılıklar görülürken; cinsiyet, yaş ve seyahat türü özelliklerine göre herhangi bir farklılık görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
Destination image and perceived risk have a great influence on the choice of destinations by tourists. For destinations to attract more tourists, they must have a positive destination image and a low perceived risk level. Image and risk affect the perceptions of tourists, their pre-travel perceptions as well as post-travel, determine the behavioral intention of the tourists. In this study, it was aimed to determine the effect of image and risk perceived by foreign tourists visiting Bodrum destination on behavioral intention. At the same time, the effect of the destination image on the perceived risk was tried to be determined. The data in the study were collected from foreign tourists visiting Bodrum destination via a questionnaire. The ones that are not suitable for analysis were removed from the collected questionnaires and statistical analyzes were carried out on 463 questionnaires. According to the research results, the image of the destination has a negative and significant effect on the perceived risk; the image of the destination has a positive and significant effect on behavioral intention; it was determined that perceived risk had no effect on behavioral intention. Two of the three main hypotheses determined in this direction were supported and one was not supported. Two main hypotheses were partially supported as a result of the analyzes conducted to determine whether the variables differed according to the descriptive characteristics of the participants. Findings of the destination image; differ in age, marital status, job, and type of travel; It shows that there is no difference in terms of gender, educational status and income status. In terms of perceived risk, there are differences according to marital status, educational status, income status and job; There is no difference according to gender, age and type of travel.